Aksjologiczne i prawne problemy niepełnosprawności


MINIONA -

Wydział Prawa UwB, sala 216
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Aksjologiczne i prawne problemy niepełnosprawności, która odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2019 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Konferencja zorganizowana będzie przez Katedrę Prawa Międzynarodowego, Katedrę Prawa Administracyjnego oraz Zakład Filozofii Prawa i Etyki Prawa. Katedra Prawa Administracyjnego wspólnie z Zakładem Filozofii Prawa i Etyki Prawa działają w ramach sieci naukowej „Wykluczenie społeczne-solidarność społeczna“. Partnerem przedsięwzięcia jest Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami.


Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dla prezentacji wyników badań naukowych oraz wymiany poglądów przedstawicieli różnych środowisk zajmujących się problematyką niepełnosprawności - m.in. prawników, filozofów, socjologów, pedagogów, lekarzy, politologów i ekonomistów. Serdeczne zaproszenie kierujemy ponadto do praktyków mających do czynienia w codziennej pracy z różnymi aspektami niepełnosprawności, których doświadczenia w istotny sposób wzbogacą teoretyczny dyskurs. Jesteśmy przekonani, że podjęcie wielowątkowej dyskusji naukowej pozwoli na przedstawienie złożoności problematyki niepełnosprawności wraz z implikacjami praktyki tworzenia i stosowania prawa dla rzeczywistej sytuacji osób z niepełnosprawnościami w wymiarze globalnym, krajowym i lokalnym.
Ze względu na wielopłaszczyznowość i interdyscyplinarność kluczowego zagadnienia kwestie poruszane w zgłaszanych referatach proponujemy skoncentrować w ramach wskazanych poniżej obszarów tematycznych.

1. Aspekty filozoficzne i etyczne
Przedmiotem obrad będzie filozoficzny wymiar niepełnosprawności w XXI w. ze szczególnym uwzględnieniem refleksji bioetycznej i problemów terminologicznych związanych z tytułowym pojęciem. W debacie dotyczącej takich terminów jak: „wykluczenie społeczne”, „zdrowie”, „choroba”, „jakość życia” i „świętość życia” szczegółowej analizie poddane zostaną fundamentalne zasady moralne (np. godność, integralność, autonomia i równość człowieka). Interesującym punktem dyskusji okaże się również spór o granice zapobiegania niepełnosprawności w dobie postępu medycyny i rewolucji genetycznej (np. kwestie związane z działalnością eugeniczną, diagnostyką preimplantacyjną, nowymi technologiami w medycynie, elektronicznymi systemami wspomagającymi osoby z niepełnosprawnością itp.). Istotnym elementem rozważań w trakcie konferencji będą również współczesne aksjologiczne dylematy niepełnosprawności.

2. Aspekty teoretycznoprawne
Kolejny blok tematyczny dotyczy teoretycznoprawnych aspektów niepełnosprawności rozważanych w kontekście praw człowieka. Analizie poddane zostaną kwestie unormowań prawnych sytuacji osób z niepełnosprawnościami oraz ochrony ich praw i uprawnień - zarówno w prawie międzynarodowym i unijnym, jak również w krajowych porządkach prawnych wybranych państw (ze szczególnym uwzględnieniem prawa polskiego). Mamy nadzieję, że w Państwa wystąpieniach odzwierciedlenie znajdzie racjonalna analiza regulacji powyższej materii, zarówno z perspektywy prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego (np. prawo do opieki zdrowotnej, prawo do edukacji, prawo do pomocy społecznej), jak i prawa pracy (np. zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami). Szczególnie istotne wydają się rozważania na temat modelowych rozwiązań prawnych gwarantujących równoprawny udział osób z niepełnosprawnościami w życiu publicznym oraz zwiększających ich aktywność w tej sferze (np. formy rehabilitacji i system aktywizacji osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym), jak również wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami (np. programy „Za życiem” czy tzw. „opieka wytchnieniowa”).

3. Aspekty praktyczne
Tematem trzeciego z paneli dyskusyjnych będą praktyczne determinanty funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. W tej części skoncentrujemy się na prawnych, administracyjnych i organizacyjnych problemach wdrażania regulacji prawa międzynarodowego oraz unijnego w zakresie niepełnosprawności w poszczególnych krajowych systemach prawnych. Skupiać się będziemy na kwestiach związanych z przejawami wykluczenia w różnych obszarach: ochronie przed dyskryminacją i przemocą, wdrażaniem uniwersalnej dostępności oraz racjonalnych usprawnień w politykach publicznych, edukacji, zabezpieczeniu społecznym, opiece medycznej, deinstytucjonalizacji, mieszkalnictwie i usługach wspierających. Jesteśmy przekonani, że istotną rolę w dyskusji odegrają w tym panelu przedstawiciele władz i instytucji lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Istotne będą również spostrzeżenia i uwagi osób bezpośrednio doświadczających różnorakich problemów związanych z tematem konferencji, tj. samych osób z niepełnosprawnościami.

Wyrażamy nadzieję, że wskazana problematyka okaże się interesująca i będziemy mieli zaszczyt gościć Państwa na naszym sympozjum. Wspólna dyskusja bez wątpienia przyczyni się do wymiany dobrych praktyk i wypracowania postulatów de lege ferenda dotyczących krajowych regulacji prawnych w zgodzie z międzynarodowymi standardami i z uwzględnieniem prawa osób z niepełnosprawnościami do godności i autonomii.

Z wyrazami szacunku
Organizatorzy
Prof. dr hab. Maciej Perkowski
Dr hab. Anetta Breczko, prof. UwB
Dr Anna De Ambrosis Vigna
Dr Anna Drabarz
Dr Izabela Kraśnicka
Mgr Wojciech Zoń

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin obrad: 11-12 kwietnia 2019 r.
Miejsce obrad: Wydział Prawa UwB, ul. A. Mickiewicza 1, Białystok
Termin nadsyłania zgłoszeń: 05 lutego2019 r.
Adres e-mail do nasyłania tematów: konferencja.niepelnosprawnosc@gmail.com

Koszty:
Zakwaterowanie: rezerwacja oraz pokrycie kosztów przez samych Uczestników
Dojazd: koszt własny Uczestników
Publikacja: koszt pokryty przez Organizatorów
Wyżywienie: koszt pokryty przez Organizatorów
Materiały konferencyjne: koszt pokryty przez Organizatorów

Proponowane miejsca hotelowe:
1. Hotel Ibis Styles (https://www.accorhotels.com/gb/hotel-9062-ibis-styles-bialystok/index.shtml#origin=ibis)
2. Hotel Aristo (https://www.aristohotel.pl/pl)
3. Hotel Gołębiewski (https://www.golebiewski.pl/bialystok)
Inne możliwe miejsca zakwaterowania:
1. Centrum Kultury Prawosławnej (http://www.ckp.bialystok.pl)
2. W miarę możliwości: Dom studencki przy ul. Pogodnej w Białymstoku






Aktualizacja:  2019-02-01 07:33:25