„Opór, przystosowanie czy współpraca? Obywatele II Rzeczypospolitej wobec okupacji sowieckiej ziem polskich w latach 1939–1941”


MINIONA -

Augustów

W związku ze zbliżającą się osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej, mamy zaszczyt zaprosić na konferencję poświęconą okupacji sowieckiej ziem polskich w latach 1939–1941.

 

Celem konferencji jest przyjrzenie się szerokiemu zakresowi zagadnień związanych z okupacją sowiecką ziem polskich w latach 1939–1941. Za szczególnie istotne uznajemy ukazanie tego okresu z perspektywy mieszkańców okupowanych terenów, sytuacji w jakiej się znaleźli, ich położenia prawnego, materialnego, społecznego. Więzi z rządem RP na uchodźstwie i działań podejmowanych przez tenże w interesie mieszkańców okupowanych przez ZSRS ziem polskich.

 

Za nie mniej istotną uważamy próbę udzielenia odpowiedzi na pytania, czy dominującą postawą wobec okupanta był opór, przystosowanie czy współpraca? Jakie formy przybierały owe postawy w praktyce? Jak działania władz sowieckich wpływały na ich kształtowanie? Na ile istotnymi czynnikami były: narodowość, wyznanie, pozycja społeczna oraz stosunek do II RP i rządzącego od 1926 r. obozu sanacji?

 

Po 80 latach od wybuchu II wojny światowej i trzech dekadach badań warto także w ramach pewnego podsumowania określić stan badań nad problematyką okupacji sowieckiej na ziemiach polskich oraz wskazać niewykorzystane jeszcze zasoby archiwalne, istotne dla tego tematu.

 

Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna, dlatego też prelegenci zobowiązani są do dostarczenia tekstów zredagowanych zgodnie z instrukcją wydawniczą IPN.






Źródło:  https://ipn.gov.pl/pl/nauka/konferencje-naukowe/64324,CALL-FOR-PAPERS-Ogolnopolska-konferencja-naukowa-Opor-przystosowanie-czy-wspolpr.html

Aktualizacja:  2019-02-21 13:24:57