Konferencje naukowe 2019

 

Między mitem a człowiekiem. Percepcja mitologii przez wieki


-
Sala Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1 (zobacz na mapie)

„Między mitem a człowiekiem. Percepcja mitologii przez wieki.”


Mitologie kształtowały się przez tysiące lat. Dzięki ludzkiej wyobraźni i próbom wytłumaczenia zachodzących w naturze zjawisk podlegały rozwojowi. Zostały zaadoptowane przez większość społeczeństw świata, dzięki czemu na przestrzeni wieków zachowały się różnorodne ich wersje, poddawane kolejnym interpretacjom. Stały się one inspiracją dla artystów, codziennością dla wierzących i bodźcem do tworzenia. Mity są przedstawiane różnorako: mogą być pełnymi grozy i brutalności historiami dla dorosłych lub barwnymi i wesołymi baśniami dla dzieci. Stają się pretekstem do próby poznania skomplikowanych idei nurtujących filozofów albo przyjmują formę przyjemnej lektury do poduszki. Wszystko zależy od autora: do jakich chce trafić odbiorców, jakiego użyje stylu języka i efektów specjalnych. A jak Ty rozumiesz mitologię? Nie zamykamy się w kręgu greckich i rzymskich podań. Zachęcamy do podzielenia się wiedzą na temat rozumienia i oddziaływania mitów na nas wszystkich.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Między mitem a człowiekiem. Percepcja mitologii przez wieki”, która odbędzie się 31.05.2019 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czas przygotowanego wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut. Prosimy o przesłanie abstraktów (max. 250 słów) do 28.04.2019 r. na adres mailowy: mlodziklasycy.us@gmail.com. Informacje o zaakceptowaniu zgłoszenia na konferencję uczestnicy otrzymają do dnia 30.04.2019. Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej.


Organizatorzy:

Koło Młodych Klasyków, Dorota Smyła, Andrzej Lewandowski

Opiekun:

dr Edyta Gryksa


Organizatorzy konferencji:

Organizatorzy:Koło Młodych Klasyków (mlodziklasycy.us@gmail.com)Dorota Smyła, Andrzej LewandowskiOpiekun:dr Edyta Gryksa


Dyscypliny naukowe:

Filozofia, Historia i Archeologia, Literaturoznawstwo, Kulturoznawstwo

Słowa kluczowe:

starożytność, mitologia, kultura i tradycja, recepcja mitologii


Aktualizacja:  2019-04-18