I Czwartkowa Konferencja Neuronauk "Oblicza Mowy"


MINIONA -

Balbina-Centrum
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Język w naszym życiu pełni bardzo istotną rolę. Dzięki niemu możemy formułować nasze myśli i komunikować je. Dzięki językowi możemy określać samych siebie, a więc tworzyć własną tożsamość, wyrażać potrzeby, życzenia i nadzieje oraz wywierać wpływ na otoczenie, przekształcając je, za pomocą wymiany idei, instrukcji, nakazów lub zakazów.

Utrata możliwości posługiwania się językiem i/lub jego rozumieniem jest sytuacją niezwykle trudną zarówno pod względem emocjonalnym, jak i społecznym. Osoba, u której funkcje językowe zostały zaburzone doświadcza frustracji i wyobcowania. Równie trudna jest sytuacja otoczenia, które chcąc porozumieć się z tą osobą czuje się bezradne.

Istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do utraty funkcji językowych. Organizowaną przez nas konferencję chcemy poświęcić zaburzeniom mowy powstałych w wyniku urazów czaszkowo-mózgowych i chorób mózgu. Chcemy również poruszyć kwestię możliwości porozumiewania się z chorym i sposobom rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami mowy.

 

W związku z powyższymi zagadnieniami proponujemy następujące obszary tematyczne:

ü  W jaki sposób uraz, choroba mózgu wpływa na mowę ?

ü  Jakie są rodzaje zaburzeń mowy?

ü  Jakie strategie porozumiewania się wypracowują chorzy i ich bliscy?

ü  Jakie są metody porozumiewania się z chorym?

ü  Jaki jest odbiór chorego przez osoby obce?

ü  Jakie są konsekwencje emocjonalne i społeczne zaburzeń mowy i jak to wpływa na proces rehabilitacyjny?

ü  W jaki sposób rehabilitować mowę?

ü  W jaki sposób osiągnięcia technologiczne ułatwiają rehabilitację pacjentów?

ü  Jakie są możliwości i ograniczenia rehabilitacji mowy?

 

Zapraszamy do udziału osoby, których aktywność zawodowa jest związana z leczeniem i rehabilitacją ludzi z zaburzeniami mowy (neuropsychologów, neurologopedów, psychologów, logopedów, neurologów) oraz środowisko naukowe zajmujące się badaniem i rozwijaniem koncepcji naukowych dotyczących związku mózgu z mową i innymi funkcjami poznawczymi.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń, które będą inspiracją w dalszej pracy dla pacjentów z zaburzeniami mowy.   






Źródło:  http://www.fundacjaprzystan.com/49-konferencja-2019

Aktualizacja:  2019-02-27