Mniejszości-Migracje-Wielokukturowość: Wielokulturowość wyzwaniem XXI wieku. Polityczny i społeczny wymiar napływu i obecności "obcych"


MINIONA -

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu włączył się do dyskusji na   temat społecznych, kulturowych, ekonomicznych i polityczynych konsekwencji proceów migracyjnych, organizując w maju 2015 roku pierwszą konferencję, która stała się ona początkiem cyklu konferencji pod nazwą: Mniejszości-Migracje-Wielokulturowość.

Społeczeństwa wielokulturowe są wyzwaniem nie tylko dla polityków ale także badaczy problematyki wielokulturowości. Z tego powodu chcielibyśmy zaproponować uczestnikom konferencji skupienie się na analizie postaw władz i społeczeństw państw europejskich wobec mniejszości narodowych, etnicznych oraz cudzoziemców. Temat ten jest aktualny, gdyż nadal przedstawiciele tych grup są obiektem ksenofobicznej agresji. Anthony Giddens dla opisania tej sytuacji wprowadza pojęcie „nowego rasizmu”, który dla niego jest rasizmem kulturowym. Jego istotą jest wykluczanie odwołujące się do kryterium różnic kulturowych, które zdaniem odrzucanych uniemożliwia zintegrowanie się zarówno członków mniejszości, jak i imigrantów.

W każdym roku organizatorzy konferencji kładą akcent na jeden z wymiarów cyklu. Zależy on od wydarzeń na międzynarodowej i wewnętrznej scenie politycznej. W tym roku pozostając przy problematyce wielokulturowości koncentrujemy się na społecznych i politycznych konsekwencji napływu o obecności obcych. W warunkach polskich, grupą która najpełniej spełnia kryteria simmlowskiego rozumienia obcego są imigranci z Ukrainy. W dyskusji na temat roli i znaczenia imigracji z Ukrainy pojawiają się coraz to nowe jej aspekty, które wpływają na stosunek społeczeństwa polskiego do obecności Ukraińców w Polsce.






Źródło:  http://migranci-mniejszosci.amu.edu.pl/

Aktualizacja:  2019-03-15 10:36:04