Polska bajka ludowa w badaniach interdyscyplinarnych


MINIONA -

Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Fosa Staromiejska 3
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Bajka ludowa jako jeden z istotnych środków transmisji informacji o otaczającym świecie, obowiązujących zasadach postępowania i aprobowanym przez społeczność systemie wartości stanowiła ważną część tradycyjnej kultury chłopskiej. Jej walory nie tylko artystyczne wpłynęły na fascynację ludową twórczością ustną w środowisku europejskich elit, a uniwersalizm przekazywanych treści sprawił, że odgrywa istotną rolę również w kulturze współczesnej. Definiując bajkę ludową za Julianem Krzyżanowskim w szerokim znaczeniu zaproponowanym w Polskiej bajce ludowej w układzie systematycznym, zachęcamy do podjęcia dyskusji o jej genezie, historii i tradycyjnym obiegu, o archiwach, stanie badań i metodologiach, oraz o współczesnych formach obecności w różnych obiegach kulturowych. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy w swoich badaniach naukowych poruszają problematykę bajkoznawczą.

 

Proponowane obszary rozważań:

·         Polska bajka ludowa w badaniach interdyscyplinarnych (m.in. folklorystycznych, etnologicznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, językoznawczych, historycznych, religioznawczych, socjologicznych, medioznawczych, muzealniczych).

·         Polska bajka ludowa – zasoby, archiwa, stan badań, metodologie.

·         Polska bajka ludowa jako źródło wiedzy o kulturze.

·         Transmisja bajki w kulturze tradycyjnej – znani bajarze, techniki i sytuacje wykonawcze.

·         Polska bajka ludowa a folklor europejski – podobieństwa, różnice, zależności.

·         Historia badań nad polską bajką ludową.

·         Działalność pierwszych zbieraczy tekstów folkloru na ziemiach polskich.

·         Polska bajka ludowa a twórczość artystyczna (m.in. literacka, malarska, muzyczna, teatralna, filmowa).

·         Bajka ludowa w Internecie.

 

Konferencji będzie towarzyszyła promocja powstałego w Zakładzie Folklorystyki i Literatury Popularnej trzytomowego Słownika polskiej bajki ludowej (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2018; zob. strona projektu i wersja elektroniczna słownika: bajka.umk.pl).

Zgłoszenia z propozycją tematu i krótkim abstraktem (maksymalnie 2000 znaków),
a także wszelkie dodatkowe pytania, prosimy kierować na adres: folk@umk.pl. Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmujemy do 20 kwietnia 2019 r. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru prelegentów. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. W jej ramach organizatorzy zapewniaj materiały konferencyjne, wyżywienie w trakcie konferencji, w tym uroczystą kolację pierwszego dnia konferencji. Planowana jest również pokonferencyjna publikacja.

Informacje o zakwalifikowaniu referatów zostaną rozesłane do 26 kwietnia 2019 roku.






Aktualizacja:  2019-03-21 18:59:01