„Wyspy” i wyspy. Izolacja i komunikacja w świecie antycznym


MINIONA -

Instytut Archeologii UW
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Międzywydziałowe Towarzystwo Naukowe Badań i Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego HUMANICA oraz Redakcja Kwartalnika Akademickiego AD REM

Zapraszają do udziału w panelu dyskusyjnym

„Wyspy” i wyspy.

Izolacja i komunikacja w świecie antycznym

„Wyspiarskość” (ang. insularity) rozumiana jako forma izolacji czy zaściankowości regionu wynikająca z warunków geograficznych (oddzielenie morzem, pasmem górskim, terenem pustynnym), wpływała na kształtowanie się specyficznej kultury i świadomości społecznej jego mieszkańców. Z drugiej strony, położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych niektórych „wysp”, pozwalało na tworzenie się na ich terenie specyficznej mieszanki kulturowej wynikającej z mobilności grup ludzkich i powiązanych z nimi artefaktów oraz myśli.

Dotychczasowe badania nad szeroko pojętą „wyspiarskością”, skupiają się na materialnych pozostałościach będących świadectwem podobieństw i różnic między dającymi się wyodrębnić lokalnymi i napływowymi kulturami.

W jaki sposób mieszkańcy odosobnionych regionów pojmowali swoje miejsce w społeczności greckiej i rzymskiej? W jaki sposób byli połączeni z pozostałymi regionami świata antycznego? Czy sami w znaczący sposób oddziaływali na inne regiony? Jak uwidaczniają się ślady lokalnej kultury w zestawieniu z propagandą wielkich ośrodków politycznych czasów - tak greckich jak
i rzymskich? Badania antycznej architektury, wyrobów artystycznych i użytkowych, pozwalają na stawianie hipotez na temat funkcjonowania charakterystycznych tendencji na poszczególnych terenach – zarówno wysp par exellence jak Cypr, Kreta czy Sycylia, jak i wysp symbolicznych jak Cyrenajka w Afryce Północnej.

Wszystkich chętnych do wygłoszenia krótkiego referatu (15-20 min.) zapraszamy do wysyłania zgłoszeń (tytuł wraz z abstraktem, imię i nazwisko, afiliacja)
na adres:
adrem@uw.edu.pl

Na zgłoszenia czekamy do 26 maja 2019 r.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/725498551197938/

Aktualizacja:  2019-05-12 17:14:38