Rodzina odkryta na nowo w prawie, ekonomii i socjologii


MINIONA -

Aula Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Definicję rodziny usiłuje się dziś poddać weryfikacji z rozmaitych punktów widzenia, zwłaszcza społecznego, ekonomicznego i prawnego. Kryterium więzi rodzinnej wynikającej z pokrewieństwa czy więzów prawnych o charakterze rodzinnym (małżeństwo, powinowactwo, przysposobienie) zastępuje się coraz częściej szerszym spojrzeniem, uwzględniającym także faktyczną sytuację osób bliskich, nadając jej niejednokrotnie także walor prawny. Zjawisko to można dostrzec nie tylko w orzecznictwie sądowym, lecz także w działalności prawodawczej na wielu jej niwach.  Zmiana rozumienia rodziny związana jest także z ruchami migracyjnymi w Europie i tworzeniem się społeczeństwa mieszanego, ubogaconego wprawdzie różnorodnością, lecz zarazem narażonego na unieważnienie niektórych tradycyjnych idei i wartości. W ten sposób tworzy się nowe społeczeństwo, które powinno rozważyć potrzebę zmodyfikowania lub nawet wypracowania takich mechanizmów prawnych i ekonomicznych, które pozwalałyby na zachowanie jednorodnej i stabilnej struktury państwa. Państwo jest bowiem tym podmiotem, któremu najbardziej zależy na istnieniu stabilnej rodziny będącej fundamentem jego istnienia i dobrego funkcjonowania. Aktualne staje się bowiem pytanie o potrzebę akceptacji zmieniającego się modelu rodziny i dostosowania go do porządku prawnego i społecznego. Zmiana rozumienia rodziny, jej struktury, roli w społeczeństwie nie dotyczy bowiem wyłącznie jednej sfery: prawnej; obejmuje ona wszystkie obszary funkcjonowania państwa i ma fundamentalny wpływ na jego istnienie. Stwarza to asumpt do rozważań – w ramach głównego motywu konferencji – na temat tego, czy w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, występują powyższe zjawiska i czy zachodzi potrzeba ustosunkowania się do problemu przedefiniownaia rodziny, jej uprawnień czy pozycji społecznej.

Uprzejmie zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień, w których będą poruszane zagadnienia: prawne, społeczne, ekonomiczne, socjologiczne, pedagogiczne, statystyczne oraz teologiczne z zakresu:

1) prawa cywilnego materialnego, kolizyjnego i proceduralnego;

2) prawa i postępowania administracyjnego;

3) praw człowieka

4) ekonomicznej sytuacji rodziny i jej gospodarstwa domowego

5) socjologicznego ujęcia rodziny

6)kulturowego i etnicznego rozumienia rodziny.

Przewidywany czas referatu: 20 minut + 10 minut na dyskusję. Prosimy o przesłanie propozycji wystąpień obejmujących nie więcej niż 200 słów, wraz z krótkim życiorysem naukowym, do dnia 30 września 2019 r., na adres poczty elektronicznej: konferencja.emigracja@upjp2.edu.pl w języku polskim i angielskim






Aktualizacja:  2019-06-28 17:34:05