,,Wielkie żarcie" w mediach. Zdrowie, diety, tożsamość


MINIONA -

Ośrodek ,,Chrobry"
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że termin zgłoszeń na konferencję został przedłużony do dnia 15.03.2020 r. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo poniżej.

Nauki humanistyczne i społeczne dostrzegają  oczywistą wagę problematyki jedzenia, pokarmu, diet i żywienia bądź to jako obszaru o względnie autonomicznej randze i znaczeniu, bądź też jako dogodnego punktu wyjściowego dla szerszej refleksji o kulturze. W tym kontekście problematyzowanie takich między innymi zjawisk jak społeczne dystanse i podziały, nieprzejrzystość granic między sferą prywatną a publiczną, kulturowe i symboliczne formy kapitału, czy też stawianie pytań  o codzienne mikropraktyki, o ich związki z problematyką władzy, podmiotowości, ciała, zdrowia i tożsamości wydaje się być zasadną i obiecującą, choć rzecz jasna nie jedyną możliwą strategią. 

Chcielibyśmy zaproponować Państwu utrzymanie się w ramach szeroko pojętej formuły "pokarmowej", zarazem jednak przenosząc akcent z samego jedzenia jako sfery obiektów i działań na swoiste konfiguracje społecznych praktyk ich uwidaczniania i dyskursywizacji oraz na ich efekty w postaci medialnych i tekstowych reprezentacji. Interesują nas zarówno te względnie starsze ich formy, związane głównie z klasycznymi oraz elektronicznymi mediami, jak i dopiero wyłaniające się zjawiska, które powstają i krążą w globalnej Sieci komunikacyjnej. Przykładów interesujących w tym kontekście zjawisk jest wiele. Weźmy chociażby rozmaite trendy żywieniowe popularne w internecie (mukbang, jedzenie na czas, ,,na ilość"); wzmożony nacisk na estetykę jedzenia (foodporn), mnogość vlogów, blogów, for i grup dyskusyjnych poświęconych zdrowemu żywieniu, gotowaniu, a z drugiej strony platform gromadzących praktyków niejedzenia: ludzi cierpiących na anoreksję, bulimię, grupy pro-ana; kulinarne programy w konwencji reality show, gdzie restauratorzy zyskują status celebrytów, a ich uczestnikami mogą być także dzieci.

Mamy nadzieję, że ten z konieczności niewielki zestaw przykładów jest w stanie dać ogólny zarys obszaru refleksji, której podjęcie uznajemy za cel proponowanego przez nas spotkania. Proponujemy otwarcie przestrzeni dla szerokiego namysłu badawczego reprezentantów rożnych dyscyplin wiedzy. Jesteśmy pewni, że zaproponują Państwo inspirujące perspektywy, wątki i pomysły, których nie przewidzieliśmy w tym krótkim przeglądzie. Dlatego mamy nadzieję, że przyjmą Państwo zaproszenie do udziału w konferencji i dyskusji, a nasze spotkanie pozwoli nie tylko na ustalenia teoretyczne, ale także stanie się dobrą okazją do poszukiwania kontekstów oraz możliwych interpretacji zjawisk związanych z proponowaną przez nas tematyką.

Z wielką więc radością zapraszamy Panią/Pana do udziału w konferencji, bardzo będziemy radzi, jeśli zechce Pani/Pan przygotować artykuł zgodny z własnymi naukowymi zainteresowaniami, ale wpisujący się w proponowaną przez nas problematykę. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w serii „Stromata Anthropologica”, w którym według nowego rozporządzenia za opublikowany tekst przysługuje autorowi 20 punktów.

Konferencja, jak zwykle, odbędzie się w Pokrzywnej k. Opola w dniach 27-29.04.2020 r. Opłata konferencyjna będzie wynosić 350 zł (dla referentów, których teksty zostaną opublikowane w kolejnym tomie serii „Stromata Anthropologica”) oraz 100 zł (dla osób, które chcą wziąć udział w konferencji w roli słuchacza i uczestnika dyskusji). Opłata konferencyjna pokrywa koszty: organizacyjne i związane z drukiem materiałów pokonferencyjnych. Koszty noclegów i wyżywienia uczestnicy pokrywają samodzielnie i wynoszą one:

 

Nocleg ze śniadaniem w pokoju 1 os. – 85 zł/os. za dobę (2 doby – 170 zł/os.);

w pokoju 2, 3 os. – 65 zł/os. za dobę (2 doby – 130 zł/os.)

koszt obiadu: 22 zł/os. (x3 = 66zł/os.);

kolacja standard – 15 zł/os.

koszt przerw kawowych – (15zł/os. x 4) 60 zł/os.

kolacja bankietowa – 50 zł/os.

Po potwierdzeniu przez Panią/Pana udziału wraz z propozycją tematu wystąpienia prześlemy oficjalne zaproszenie z programem i szczegółowymi informacjami.

Zgłoszenia udziału, wraz z imieniem i nazwiskiem, tytułem, afiliacją oraz propozycją tematu prosimy pszesyłać do dnia: 15.03.2020 r. na adres: stromata@uni.opole.pl






Aktualizacja:  2020-03-06