OGÓLNOPOLSKA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA NA TEMAT: 20 LAT CZŁONKOSTWA POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ. REFLEKSJE I PERSPEKTYWY


-

Generator Nauki
Jasło, ul. Bednarska 2

W 2024 roku mija dwudziesta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Po przemianach w 1989 r. Polska rozpoczęła transformację systemową i reformy rynkowe w kierunku osiągnięcia standardów Europy Zachodniej. W dniu 8 kwietnia 1994 r. Polska złożyła wniosek o akcesję do Unii Europejskiej. Negocjacje, rozpoczęte w dniu 3 kwietnia 1998 r., zostały zakończone podpisaniem traktatu akcesyjnego w Atenach w dniu 16 kwietnia 2003 r. W Polsce o podjęciu decyzji w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej zadecydowało także społeczeństwo, które wyraziło swoją opinię w referendum przeprowadzonym w terminie 7-8 czerwca 2003 r. W dniu 23 lipca traktat akcesyjny został ratyfikowany, a 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

Przez te dwadzieścia lat można było zaobserwować w Polsce sporo zmian w różnych obszarach od kwestii gospodarczych do społecznych. Jednocześnie w tym samym czasie można również zaobserwować zmianę modelu integracji europejskiej. Od początku XXI wieku następuje przeobrażenie wewnętrznej dynamiki procesów integracyjnych w ramach Unii Europejskiej.

Celem konferencji jest podsumowanie dokonanych zmian w Polsce w okresie członkostwa w Unii Europejskiej pod względem odniesionych korzyści jak i poniesionych kosztów oraz określenie nowych perspektyw na kolejne lata.

 

Proponowane obszary tematyczne:

1.     Rozwój regionalny i lokalny w kontekście integracji europejskiej - szanse i zagrożenia

2.     Zmiany strukturalne i funkcjonalne w administracji publicznej Polski po przystąpieniu do Unii Europejskiej

3.     Funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego po przystąpieniu do Unii Europejskiej

4.     Edukacja i polityki oświatowe w kontekście integracji europejskiej

5.     Współpraca międzynarodowa a zarządzanie publiczne

6.     Edukacja obywatelska i aktywność społeczna w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej

7.     Wpływ instytucji Unii Europejskiej na rozwój administracji publicznej i systemów edukacyjnych

8.     Przyszłość integracji europejskiej: wyzwania, możliwości i perspektywy dla administracji i edukacji

Konferencja będzie prowadzona w formule HYBRYDOWEJ.W związku z tym istnieje możliwość uczestnictwa on line. Link zostanie podany po złożeniu zgłoszenia.

Publikacja pokonferencyjna: recenzowana monografia.






Źródło:  http://wydarzeniajaslo.ahe.lodz.pl

Aktualizacja:  2024-01-27