VII Międzynarodowy Kongres Religioznawczy pt. Religie. Tradycja i nowoczesność


-

Akademia Marynarki Wojennej
Gdynia, Śmidowicza 69

VII Międzynarodowy Kongres Religioznawczy „Religie. Tradycja i nowoczesność”, Gdynia, 19-21 czerwca podejmuje problemy naukowe wskazujące na rolę tradycji i nowoczesności w rozwoju religioznawstwa, dla którego interesujące są zarówno zdarzenia, procesy, fakty, jak i humanistyczne idee traktujące religie jako pola szczególnego doświadczenia.

Program kongresu daje miejsce dla ponownego zainteresowania się tradycją religioznawstwa w tym polskiego. Przyjmując, że mija ponad 180 lat od zaistnienia systematycznych badań naukowych nad religiami, chcemy przypominieć odpowiedzi na pytania wyrastające z różnorodnych dociekań związanych z chęcią zrozumienia samego siebie, swoich potrzeb, relacji z innymi ludźmi i otaczającym ich światem, o ile są one dalej inspirujące naukowo.

Kibicujemy każdemu naukowemu zainteresowaniu problematyką religii mieszczącemu się w różnych tradycjach teoretycznych i metodologicznych, w równej mierzy tych empirycznych, jak i historyczno-fenomenologicznych. Pamiętamy o osiągnięciach religioznawstwa klasycznego ale pragniemy prowadzić debaty wokół pytań o status teoretyczno-metodologiczny nauk religioznawczych w postnowoczesnym świecie a szczególnie w świetle nie tak dalekiej wojny. Dokonujemy tym samym wglądu w dzieje nauk religioznawczych w Polsce, Europie i świecie użyczając miejsca dla nowych paradygmatów. Zdajemy sobie sprawę, że prowadzi to do szerokiej gamy refleksji nad religiami i religijnością. Pragniemy żeby kongres był reprezentatywny dla całego środowiska, dla różnych orientacje i szkół badawczych.

Kongresu „Religie. Tradycja i nowoczesność” sceptycznie podejmuje tematykę znaczenia religii w procesach małej i wielkiej historii oraz wzbudzającej kontrowersje nowoczesności. Dostarcza uporządkowanej naukowo materii ich obecności. Mamy nadzieję, że w obradach pojawią się niejednokrotnie tematy ważkie, wynikające z dramatu ludzkiego bytowania czy z szybkiego rozwoju technologii. Sięgniemy, taką mamy nadzieję,  do nauk o komunikacji, kognitywistki, socjologii kulturowej, studiów międzynarodowych i wiedzy o polityce. Zajmiemy się religiami i religijnością korzystają z osiągnięć nauk przyrodniczych, technicznych i formalnych, m.in. związanych z rozwojem AI czy badań nad DNA. Tych wszystkich doświadczeń, które domagają się użycia pojęć religioznawczych.

Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesność stymuluje nowe zjawiska religijne i włącza do ich badań nowe dyscypliny. Pamiętamy, że religie są istotowym elementem nowoczesności, przenikają jej wszystkie konteksty. Są tematami społecznymi, psychologicznymi, popkulturowymi i historycznymi. Narracje religioznawcze żywią się tą różnorodnością. Na kongresie oczekujemy jej analiz w różnych ujęciach, tonach i perspektywach. W trakcie kongresu punkty widzenia nie zawsze mają jednakową wartość, jednak sama gotowość głoszenia oraz ich dowodzenie są wartością.