To nie jest świat dla starych ludzi? Starość jako wartość


-

WYDZIAŁ NAUK HUMANISTYCZNYCH UKSW (KONFERENCJA ONLINE)
Warszawa, UL.DEWAJTIS 5. 01-815 WARSZAWA

Proponujemy Państwu interdyscyplinarną debatę nad sposobami postrzegania i prezentowania starości w filozofii, literaturze i sztuce – zarówno w jej obiegach elitarnych, jak i w produkcjach o charakterze popularnym. Pragniemy skupić się na takich ujęciach czy konceptualizacjach późnego wieku człowieka, które dostarczają argumentów mogących stanowić przeciwwagę dla rozpowszechnionego w kulturze Zachodu kultu młodości (oraz związanej z nim sfery „bezdyskusyjnych” – na ogół automatycznie aprobowanych – wartości, określających ideały współczesnego konsumpcjonizmu). Nie nawołujemy do „buntu starości” (co poniekąd czyniła Esthel Vilar w manifeście Starość jest piękna), nie dążymy też do bezkrytycznego przeciwstawienia mitom młodości innego mitu – mitu złotej jesieni życia. Zależy nam raczej na tym, by ze skarbnicy dorobku myślowego i artystycznego ludzkości wydobyć takie wątki czy obrazy, które mogą przyczynić się do przemiany sposobu postrzegania starości jako okresu życia sprowadzającego się do poczucia utraty, cierpienia i samotności. Wszak wolno zapytać (a pytanie to ma bez 1)wątpienia wielką wagę): czy/ jak można pomyśleć starość jako wartość?    

(KONFERENCJA ONLINE, środa 19 czerwca 2024 r.)

Organizacja konferencji: Redakcja czasopisma naukowego „Załącznik Kulturoznawczy”, Katedra Poetyki Intersemiotycznej i Komparatystyki Mediów (Instytut Nauk o Kulturze i Religii, WNH UKSW)

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy planują przygotowanie – w oparciu o wybrane artykuły – recenzowanej monografii zbiorowej.

Czas na wystąpienie: do 20 minut. Chęć przedstawienia prezentacji wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

 

W zgłoszeniu podajemy:

– imię i nazwisko;

– stopień naukowy (ew. „student”, „doktorant”) oraz afiliację;

– adres mailowy (pożądany także numer telefonu) i adres do korespondencji;

–  tytuł proponowanego referatu oraz krótki abstrakt określający problematykę wystąpienia

 

Zgłoszenia prosimy przesyłać w oddzielnym pliku do 9 czerwca na adres:

brygida.pawlowska@gmail.com (prof. ucz. dr hab. Brygida Pawłowska-Jądrzyk, UKSW)

 

Obrady odbędą się w trybie zdalnym. Zainteresowanym prześlemy zaświadczenia o udziale w konferencji.

Serdecznie zapraszamy!






Aktualizacja:  2024-04-16 11:32:32