Kazanie wobec literatury – dawniej i dzisiaj


MINIONA -

online
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Celem konferencji jest zbadanie relacji między kazaniem a literaturą (literackością). Będzie ona miała charakter interdyscyplinarny. Realizując zakreślony tematem problem, wkroczymy na teren literaturoznawstwa, językoznawstwa, retoryki, psychologii twórczości, a także teologii pastoralnej (zwłaszcza homiletyki). Sięgniemy do teorii literatury oraz do badań językoznawców zajmujących się językiem religijnym. Chcemy zbadać, na ile kazania – dawne i współczesne – mają walory dzieła literackiego, co jest nośnikiem ich literackości. Interesuje nas kazanie w odniesieniu do  systemu językowego, gatunku, komunikacji i kultury literackiej, publiczności, a także w szerszym kontekście kulturowym. Pragniemy wejść na teren socjologii literatury i odbioru dzieła literackiego oraz jego ontologii i aksjologii. Ponadto warto zastanowić się nad dialogowością i ideologią przekazów kaznodziejskich.

Przewidujemy dwa dni konferencyjnych obrad. W ich programie znajdzie się też czas na panel dyskusyjny.

Zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy do uczelni wyższych w Polsce (także do seminariów duchownych) oraz do wybranych ośrodków naukowych za granicą – między innymi na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Słowacji.

Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prosimy, by deklarację o udziale w konferencji – wraz z propozycją tematu – przesłać na adres jej sekretarza do 10 lutego 2016 roku. Ułatwiamy rezerwację noclegu. Opłata konferencyjna wynosi 250 zł (wyżywienie, bankiet, recenzowana książka pokonferencyjna). Informacje o rachunku, na który należy dokonać opłaty, terminie wpłat, a także  szczegółowym programie konferencji zostaną przesłane wraz z zawiadomieniem o akceptacji referatu. 






Aktualizacja:  2016-02-11