Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nowe technologie medyczne. Prawo – Etyka – Medycyna”


MINIONA -

Sala 3.1 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nowe technologie medyczne. Prawo – Etyka – Medycyna” jest jedną z konferencji organizowanych w ramach V Kongresu Kół Naukowych UAM „Technologie we współczesnym społeczeństwie”. Odbędzie się w dniach 19 i 20 maja 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji UAM  w Poznaniu, w Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53.


Celem Konferencji jest prowadzenie dyskursu akademickiego w zakresie nowych technologii stosowanych w medycynie. Rozwój techniki stwarza wiele możliwości dla poprawy jakości świadczonych usług medycznych przyczyniających się przecież do poprawy standardu naszego życia. Telemedycyna, inżynieria genetyczna, inżynieria chemiczna, nanotechnologie, biotechnologie w służbie medycyny oraz rozwój farmakologii to tylko nieliczne z płaszczyzn tego rozwoju. Korzystanie z wymienionych zdobyczy cywilizacji oraz prowadzone nad nimi badania rodzą wiele wątpliwości, w szczególności natury etycznej. Aspektem, poruszanym w ramach konferencji będzie także kwestia dostosowywania się systemu prawnego do tych wyzwań. Z uwagi na interdyscyplinarny charakter poruszanej tematyki, zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych, reprezentujących zarówno nauki medyczne, prawne, jak i społeczne.


W trakcie Konferencji przewidziane są wystąpienia w trzech blokach tematycznych:

Prawo – dotyczący uregulowań prawnych związanych z nowymi technologiami medycznymi, obejmujący w szczególności prawne aspekty ich powstawania i stosowania, procedury oceny i dopuszczania ich do obrotu, wsparcia ze środków publicznych oraz kwestii związanych z odpowiedzialnością za ich stosowanie.

Etyka – dotyczący etycznych aspektów stosowania nowych technologii z perspektywy ochrony życia i zdrowia, moralności, sprawiedliwości oraz równości.

Medycyna – obejmujący m. in. stosowanie nowych technologii w leczeniu, ich wpływ na standard świadczonej opieki zdrowotnej oraz wpływ na zmianę jakości prowadzonej terapii w różnych dziedzinach medycyny.

 






Źródło:  http://kongres.home.amu.edu.pl/nowe-technologie-medyczne/

Aktualizacja:  2016-03-19 00:26:54