„Antropologiczny obraz filozofii”


MINIONA -

Wydział Historyczno-Filologiczny Akademii im. Jana Długosza, w godz. 9.00-16.00. w auli ZB-013
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na nowy obraz filozofii, opary na nieklasycznym typie racjonalności. Czy współczesna  antropologia może  stanowić  podstawę  dla nowej ontologii. W ramach konferencji  proponujemy analizę takich problemów jak: 

1.       Historyczna  geneza  antropologii filozoficznej. Pierwszy model poznania człowieka oparty na postępie nauki. Patos niemieckiej filozofii klasycznej: Kant, Fichte, Hegel nakierowanej nie na oddzielnego człowieka, ale na transcendentalnego subiekta.

2.      Drugi model poznania człowieka: filozofia życia, egzystencjalizm, antropologia filozoficzna. Zasługa antropologii filozoficznej polegająca na postawieniu człowieka jako głównego zagadnienia współczesnej filozofii: Bierdiajew, Scheler, Heidegger, Jaspers.

3.      Idea poznania bytu bytem. Idea tożsamości myślenia i bytu. Odrzucenie opartego na prawach logiki podziału: subiekt-obiekt. Poszukiwanie nowej drogi w odkrywaniu człowieka.

4.      Blok I. Racjonalność w postmodernie. Racjonalność definiowana przez wykształcenie. Racjonalność definiowana przez rozum ekskluzywny i inkluzywny. Racjonalność definiowana przez wiedzę potoczną. Racjonalność przez emocje. Racjonalność ekskluzywnie instrumentalna. Racjonalność obrazkowa. Racjonalność „odwróconych płotów”. Racjonalność definiowana przez intelekt. Człowiek późnej nowoczesności i ograniczona racjonalność. Praktyczne strategie racjonalności.

5.      Blok II. Człowiek to cały świat. Uznanie istnienia różnic między ludźmi w sferze publicznej praw, polityk, demokratycznych dyskursów oraz wspólnego obywatelstwa i tożsamości narodowej. Człowiek w kleszczach różnych idei: liberalizmu, idei narodowej, idei kulturowej homogeniczności. Antropologia widowisk i rytuałów. Redefiniowanie podstawowych kategorii antropologicznych    w epoce postmoderny. Życie człowieka nie da się wyrazić wyłącznie za pomocą kategorii naukowych. Miejsce chrześcijaństwa w Europie względem radykalnego sekularyzmu sprzymierzonego z nacjonalizmem oraz akomodacyjnego multikulturalizmu. 

Mamy nadzieję, że efektem końcowym stanie się uchwycenie antropologicznego obrazu filozofii. Antropologia filozoficzna to filozofia, która ma aspiracje bycia filozofią praktyczną.  

W programie znajdą się referaty studentów i doktorantów z całej Polski. Wykład otwierający „Wybrane zagadnienia współczesnej antropologii” zostanie wygłoszony przez  prodziekana ds. rozwoju Wydziału Historyczno-Filologicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Andrzeja Tarnopolskiego, prof. AJD.






Aktualizacja:  2016-04-21