PRAWO ADMINISTRACYJNE I ADMINISTRACJA WOBEC WSPÓŁCZESNYCH RYZYK


MINIONA -

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Wiele doniosłych problemów debaty społecznej i politycznej, takich jak szkodliwość różnych używek, żywność i nasiona genetycznie modyfikowane, jakość i oddziaływanie leków, jak również poszczególne aspekty funkcjonowania technologii informatycznych (np. przechowywanie danych w tzw. chmurach) wymagają właściwego z punktu widzenia interesu zbiorowego (publicznego) i indywidualnego wyważenia (balansowania) ryzyk i (potencjalnych) korzyści. Różne rodzaje ryzyk obecnych we współczesnym świecie stawiają przed ustawodawcami (tak poziomu krajowego, jak i europejskiego) istotne wyzwanie co do tego w jaki sposób regulować ryzyka cywilizacyjne, wynikające z postępu technologicznego, skali i zakresu uprzemysłowienia. Pojawiają się tutaj dwa zasadnicze problemy: w jakim zakresie i w jaki sposób należy uwzględniać w regulacjach prawnych (ale i w procesie stanowienia prawa) dorobek naukowy oraz jak dalece ochrona przed ryzykiem może uzasadniać ograniczenie praw i wolności, zwłaszcza tych gwarantowanych konstytucyjnie. Na organach administracji ciąży z kolei obowiązek oceny ryzyk w konkretnych sytuacjach i wyważanie ochrony przed ryzykiem i zasadności ograniczania praw i wolności w indywidualnych przypadkach. 

            Celem konferencji jest poszukiwanie optymalnych rozwiązań modelowych, w jaki prawo administracyjne i organy administracji publicznej miałyby odpowiadać na współczesne ryzyka (tj. minimalizować zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego/obywateli we wszystkich aspektach; minimalizować straty wynikające ze ziszczenia się ryzyk).

Przykładowa tematyka referatów:

  • formy działania administracji a ochrona przed ryzykiem    
  • zasada przezorności jako podstawa regulacji ryzyka
  • rodzaje ryzyk wymagających interwencji ustawodawcy i/lub organów administracji
  • ochrona przed ryzykiem jako element kształtowania polityk publicznych
  • rola naukowców i ekspertów w regulacji ryzyka
  • zasady postępowania administracyjnego w procedurach powiązanych z oceną ryzyka
  • regulacja ryzyka a prawa człowieka/prawa przedsiębiorcy
  • współdziałanie organów administracji z podmiotami zewnętrznymi w zapobieganiu ryzykom
  • regulacja ryzyka w wybranych obszarach regulacji (m.in. prawo ochrony środowiska, prawo żywnościowe, prawo farmaceutyczne, regulacje sektorów infrastrukturalnych, w tym prawo energetyczne i telekomunikacyjne). 





Aktualizacja:  2016-04-21 10:41:34