Jak osiągnąć sukces? Kariery w Europie na przestrzeni stuleci – III ogólnopolska konferencja naukowa


MINIONA -

Aula Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszyła się ubiegłoroczna
II konferencja Jak osiągnąć sukces? Kariery w Europie na przestrzeni stuleci, postanowiliśmy zorganizować w tym roku kolejną, podczas której uczestnicy zastanowią się nad różnymi drogami do osiągnięcia sukcesu na różnych polach i w różnych okresach historycznych – od starożytności po współczesność.

Na przestrzeni wieków można było zaobserwować szereg błyskotliwych karier osób, które na trwałe wpisały się do kart historii. Powstanie i rozwój starożytnych imperiów na terenie Europy, chrystianizacja, średniowieczne i nowożytne monarchie, dzieje papiestwa i Kościoła, wyprawy krzyżowe i wielkie odkrycia geograficzne, liczne wojny toczące się na kontynencie, działalność zakonów – w każdej z wymienionych dziedzin można odnaleźć osoby wybitne, które zyskały uznanie i posłuch wśród im współczesnych. Industrializacja Europy przyspieszyła procesy przemian społecznych, które z całą mocą uwidoczniły się w XIX i XX wieku. W każdej epoce pojmowanie sukcesu i sposób dążenia do niego były odmienne. Kolejne stulecia pokazały, że nie było jednej recepty na osiągnięcie sukcesu i zrobienie zawrotnej, choć czasami krótkotrwałej, kariery. Próbując odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób robiono karierę w Europie na przestrzeni kilku tysięcy lat, chcielibyśmy zaprosić Państwa do dyskusji nad tym zagadnieniem.

Tematyka wystąpień referentów powinna dotyczyć jednego lub kilku z proponowanych zagadnień: kariera polityczna, kościelna, administracyjna, wojskowa, naukowa, sportowa, artystyczna, jak również w instytucjach i organizacjach pozarządowych. Mile widziane będzie również własne, twórcze podejście do tematu karier. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje z Państwa strony.

 

Referenci odpowiedzą na pytanie, co zdecydowało o zrobieniu kariery: talent, własna praca, pochodzenie społeczne, skandal, czy może jeszcze coś innego? Jakie były następstwa osiągnięcia sukcesu, tak dla omawianej postaci, jak i jej otoczenia? Jaki był wpływ karier poszczególnych osób na ich ojczyznę, sytuację polityczną i społeczną? 

Organizatorem konferencji jest Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Opiekę naukową sprawuje ks. prof. dr hab. Jacek Urban oraz dr Grzegorz Chajko.

 

Na państwa zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2016 roku. Abstrakty (do 2000 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać  na adres sukces.historia@upjp2.edu.pl.

Formularz zgłoszeniowy można pobrać klikając w link: https://drive.google.com/open?id=0B3pqMQopQ4sZRnpzbHlKMnBBUWc

Informacja o liście zakwalifikowanych uczestników zostanie rozesłana mailowo do 12 września 2016 roku. Opłata konferencyjna wynosi: 150 zł; 100zł (doktoranci); 50 zł (studenci). Ze środków tych planujemy między innymi wydać publikację pokonferencyjną.

Prosimy, by w trakcie prezentowania referatu nie przekroczyć dopuszczalnego czasu 20 minut.

Osoby, które chcą opublikować swój artykuł, prosimy o przyniesienie go ze sobą na płycie CD w dniu wygłoszenia referatu. Plik formatu doc lub docx musi być podpisany według następującego wzoru:

Kowalski_Jan_Tytuł_mojej_pracy.doc / docx.

Na tej płycie musi znajdować się także skan opinii opiekuna naukowego prelegenta w formacie pdf, podpisany wedle wzoru:

 Kowalski_Jan_Opinia_opiekuna_naukowego.pdf

Organizator zastrzega sobie prawo wstępnej selekcji nadesłanych artykułów przed przedstawieniem ich niezależnym recenzentom.

Artykuł przekazany do publikacji może być rozszerzoną wersją wystąpienia.

Informacja o zakwalifikowanych do druku artykułach podana zostanie drogą mailową.

Komitet organizacyjny:

mgr Ewelina Zych

mgr Albert Sendor

mgr Paweł Kajzar

Adrian Cieślik

Jan Bulak






Aktualizacja:  2016-05-22