XXIII konferencja naukowa w zakresie sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej oraz IV sesja studencka: Nowoczesne tendencje i technologie dla terenów historycznej zieleni komponowanej


MINIONA -

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Wielorakie wartości komponowanej zieleni historycznej powodują, że prace prowadzone na ich obszarach wymagają szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej. Historia sztuki ogrodowej pokazuje, iż tendencje stylowe, techniki upraw, stosowane materiały, a także postawy i doktryny konserwatorskie stale kształtowały  formy parków i ogrodów. Również współcześnie spotykamy się z nowymi ideami wpływającymi na otaczające nas tereny zieleni, a także z nowymi materiałami i nowymi technikami, którymi możemy je kształtować, porządkować i rewaloryzować.

Zagadnienia dotyczące tych właśnie tendencji i technologii stosowanych w działaniach konserwatorskich przy obiektach zieleni zabytkowej (historycznej) stanowić będą wiodący wątek rozważań tegorocznej konferencji. Bezdyskusyjna ranga i znaczenie parków, ogrodów i innych terenów historycznej zieleni komponowanej powodują, iż powinniśmy je otaczać ochroną i stałą pielęgnacją. W toku takich prac często stykamy się jednak z koniecznością  poszukiwania i nadawania nowej funkcji tym obszarom, ale także wprowadzania wzorców estetycznych zgodnych ze współczesnymi nurtami stylowymi. Powstaje więc pytanie: jaką nową formę można zastosować w tego typu obszarach, tak aby podnieść wartość rewaloryzowanych obiektów ogrodowych, jednocześnie nie zatracając i ich tożsamości i rangi zabytkowej oraz dostosowując je do potrzeb przyszłych pokoleń. W takim ujęciu problemu należy także rozważać jak nowe materiały i technologie mogą wspomagać proces rewaloryzacji zieleni, w tym  jej urządzania i pielęgnacji?

Zapraszamy Państwa do włączenia się do rozważań nad zaproponowaną tematyką, poprzez wymianę doświadczeń studialnych, koncepcyjnych i realizacyjnych, a także technicznych oraz dyskusję dotyczącą możliwości stosowania nowych tendencji i technologii w terenach zieleni zabytkowej. Jak co roku, oczekujemy aktywnego udziału specjalistów z zakresu historii sztuki ogrodowej, dendrologii stosowanej, projektantów architektury krajobrazu, przedstawicieli urzędów oraz wszystkich, którzy zajmują się wskazanymi zagadnieniami.

Po raz kolejny zapraszamy również studentów do uczestnictwa w IV sesji towarzyszącej, z prezentacją własnych opracowań. Będzie ona miała formułę konkursu naukowego, a wyróżniające się wystąpienia zostaną nagrodzone możliwością ich opublikowania.






Aktualizacja:  2016-06-23 23:09:58