Design i new art w przestrzeni publicznej


MINIONA -

Katowice

konferencja internetowa
15.05.2017 - 17.05.2017

Od 15 do 17 maja 2017 roku odbywać się będzie konferencja internetowa pt. „Design i new art w przestrzeni publicznej”.

Koncepcja społeczeństwa ponowoczesnego nieodłącznie związana jest z transformacją struktur organizacyjnych i przemian tożsamościowo-osobowościowych. Sprzyja to kultywowaniu i rozwojowi wielu, często sprzecznych ze sobą trendów i wzorców. Indywidualizm, konsumpcjonizm, zróżnicowanie, rozwój kultury popularnej oraz postępujące utowarowienie to tylko niektóre przykłady składające się na cywilizację „hiperrzeczywistości”, w której spektakl, gra znaków, a nade wszystko – obraz kształtują nie tylko praktyki polityczne, gospodarcze czy ekonomiczne, ale determinują również styl i charakter życia prywatnego oraz publicznego. Dokonujące się na naszych oczach przemiany, odciskają mocne piętno na praktykach związanych z zarządzaniem przestrzenią publiczną. Gospodarowanie jej zasobami przyciąga uwagę nie tylko planistów, urbanistów czy architektów, ale i lokalnej społeczności. Przestrzeń publiczna przestaje być bowiem postrzegana jako przypadkowa plątanina ulic, zaułków czy skwerków. Coraz silniej akcentowana jest konieczność starannego dobierania elementów miejskiej/wiejskiej układanki; wpływa ona bowiem zarówno na charakter danej dzielnicy czy deptaka, jak i tożsamości żyjącej tam zbiorowości. To ona realizuje proces waloryzacji określonych miejsc, poszukując w nich nie tylko funkcji użytkowych, ale i przymiotów kulturowo-twórczych. Murale, street art., wystawy fotografii organizowane na pasażach czy deptakach w centrum miasta, abstrakcyjne rzeźby, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej odbywające się na rynkach i miejskich placach to tylko niektóre przykłady stanowiące zapowiedź możliwości form, jakie przybierać może sztuka w przestrzeni miejskiej. Tradycyjne formy ustępują nowoczesnym, otwierając ludzi na nieznane wcześniej możliwości obcowania z działalnością artystyczną.

Wśród proponowanych paneli tematycznych znaleźć się mogą:

  • tożsamość w przestrzeni publicznej – rola i znaczenie,
  • projektowanie przestrzeni publicznej w kontekście zrównoważonego rozwoju,
  • „przyjazna przestrzeń” – przykłady dobrych praktyk,
  • przestrzeń publiczna wobec potrzeb określonych grup społecznych (dzieci, seniorzy, niepełnosprawni itd.),
  • społeczna rewitalizacja jako przykład aktywizacji społeczności lokalnej,
  • wyzwania i bariery w projektowaniu przestrzeni publicznej,
  • przestrzeń miejska, przestrzeń wiejska jako pracownia artystów,
  • design w przestrzeni publicznej jako sposób na poprawę jakości otoczenia,
  • street art w Polsce i na świecie – kierunki rozwoju.

 

Aby wziąć udział w konferencji, należy wejść na adres internetowy przesłany drogą elektroniczną dzień przed konferencją. Za pomocą otrzymanego hasła zalogować się do platformy, na której umieszczone zostały prezentacje. Przeglądanie prezentacji odbywa się w dowolnym, wybranym przez uczestnika konferencji momencie (asynchroniczność). Istnieje możliwość komentowania poszczególnych prezentacji, a także możliwości dyskutowania z ich autorami.

Do wyboru są trzy rodzaje prezentacji:

  • prezentacje multimedialne przygotowane w PowerPoint,
  • plakat w formacie .jpg, .png,
  • prezentacje audio (nagrane wystąpienie).


Po zakończonej konferencji każdy uczestnika otrzymuje certyfikat potwierdzający jego udział w wydarzeniu. Opłata wynosi 100 zł. Organizatorami konferencji są Uniwersytet Śląski w Katowicach i spółka akademicka Wiseplace sp. z o.o.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wiseplace.pl






Źródło:  http://www.us.edu.pl/konferencja-pt-design-i-new-art-w-przestrzeni-publicznej-0

Aktualizacja:  2017-01-27 07:32:14