Kresy południowo-wschodnie – polska kultura współcześnie odkrywana


MINIONA -

Collegium Norwidianum
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

 

Katedra Teorii Kultury i Sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję pt.

 

Kresy południowo-wschodnie
– polska kultura współcześnie odkrywana

 

Bogactwo polskiej kultury na Kresach było przez wieki bezspornym faktem, choć na skutek powstań, wojen i przemian politycznych uległo poważnemu zniszczeniu. W dodatku pojęcie Kresów (różnie rozumianych) obrosło sporą ilością skojarzeń i wielkim ładunkiem emocji. Określa ono obszar geograficzny, ale stanowi też przestrzeń duchową, której przypisywane są szczególne wartości. Kresowość ma wielowątkowe znaczenie dla naszej historii i kultury. Przetrwanie polskości na tym obszarze i przywiązanie do imponderabiliów to ważne źródło, z którego można czerpać również w dzisiejszej Polsce. Szczególnie Kresy południowo-wschodnie stały się nośnikiem i wyrazicielem istotnych wartości narodowych. Najbardziej żywa tam tradycja „przedmurza” wsparta pielęgnowaniem ducha rycerskiego i misją cywilizacyjną wywarła znaczny wpływ na kształtowanie się polskiego etosu.

 

Celem konferencji jest ukazanie jak na byłych ziemiach polskich określanych jako Galicja Wschodnia istnieje pamięć o duchowym i materialnym dziedzictwie polskiej kultury. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym zwłaszcza kulturoznawców, literaturoznawców, historyków, historyków sztuki, filmoznawców, politologów, socjologów, religioznawców… Refleksją chcielibyśmy objąć m.in. następujące kręgi badawcze w odniesieniu do wspomnianego obszaru:

  • stan świadomości Polaków na temat znaczenia Kresów dla Polski;
  • polska działalność kulturalna w postaci wymiany naukowej, wystaw, festiwali, uroczystości rocznicowych etc. oraz miejsca narodowej pamięci;
  • osoby i organizacje zasłużone dla rozwijania kultury polskiej;
  • współczesne inicjatywy naukowe i edukacyjne promujące polskie dziedzictwo;
  • aktualne i możliwe działania polityczne na rzecz wsparcia polskich tradycji narodowych;
  • ontologia pojęcia i legenda Kresów w dziełach pisarzy oraz innych twórców kultury.

 

Konferencja odbędzie się od 30 czerwca do 6 lipca 2017 r. Główne obrady przewidziane są 3 i 4 lipca w Drohobyczu. W planie są też wizyty w takich miastach jak Lwów, Żółkiew, Truskawiec, Olesko, Poczajów, Złoczów, Krzemieniec i Podhorce. Oprócz sesji panelowych program przewiduje m.in. spotkania z naukowcami ukraińskimi, z przedstawicielami środowisk polonijnych, wizytę w operze lwowskiej. Lublin będzie miejscem wyjazdu i powrotu.

Koszt uczestnictwa wynosi 1.150 zł i obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, druk pozytywnie zrecenzowanych materiałów konferencyjnych.

Istnieje możliwość wyjazdu dla osób towarzyszących lub zainteresowanych tematyką konferencji. Zgłoszenia wraz abstraktem referatu przyjmowane są do 30 kwietnia 2017 na adres rzajac@kul.pl. Do tego czasu należy też wpłacić zaliczkę w wysokości 600 zł na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych: Oddział BGŻ BNP Paribas w Lublinie nr 57 2030 0045 1110 0000 0392 7870. Do 30 maja 2017 r. prosimy uregulować brakującą kwotę.

 

dr hab. Ryszard Zajączkowski, prof. KUL

dr Wiera Meniok

{code=stat}






Źródło:  http://www.kul.pl/kresy

Aktualizacja:  2017-02-16 14:24:35