„Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione.” Tabu w teatrze i dramacie współczesnym


MINIONA -

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Studenckie Koło Naukowe Teatrologów UŁ serdecznie zaprasza na Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową zatytułowaną "Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione.” Tabu w teatrze i dramacie współczesnym, która odbędzie się 5-6 maja 2017 roku w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ w Łodzi.
Nasze obrady pragniemy poświęcić problematyce tabu we współczesnym teatrze i dramacie. Interesuje nas, jak funkcjonują zakazy kulturowe w przestrzeni teatru i literatury dramatycznej – które z zakazanych tematów są poruszane przez współczesnych twórców teatralnych i jakie mechanizmy przełamywania tabu uruchamiają ci twórcy. Tytułem konferencji przywołujemy, aktualne jak nigdy, słowa z Orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 2015 autorstwa Krzysztofa Warlikowskiego: „Nie potrafimy już budować wież, a mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym, przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione.”
W jakie bolesne przestrzenie powinien zaglądać teatr? Czy może oswoił już to, co zakazane i przemilczane i nie ma się już czym ekscytować? Jakich sfer zakazanych dotyka współczesny teatr? Czy skandale teatralne są jeszcze efektem estetycznej rewolucji, czy raczej politycznej dyskusji, a może jedynie stanowią obyczajową sensację? W jakich sytuacjach teatr narusza tabu i dlaczego?

Chcielibyśmy aby wystąpienia prezentowane w trakcie konferencji poruszały następujące kwestie z zakresu teorii teatru, historii myśli teatralnej, praktyki wykonawczej i dramatopisarskiej:
- stare i nowe tabu w teatrze
- skandal teatralny i jego funkcje
- przełamywanie tabu jako strategia artystyczna
- wstrząs (szok) artystyczny
- tabu obyczajowe i religijne
- tabu i rejony intymne
- to, co wstrętne, ohydne i obmierzłe
- tabu a poprawność polityczna
- renesans pojęcia tabu w polskiej przestrzeni publicznej i sztukach performatywnych
- cenzura i treści nieobecne w teatrze
- tabu a współczesna krytyka teatralna

Referaty i publikacja:
Czas przeznaczony na prezentację referatu wynosi 20 minut.
Organizatorzy planują wydanie w monografii pokonferencyjnej referatów, które otrzymają pozytywną recenzję. Referaty (do 25 tys. znaków) należy przesyłać do 30.06.2017.

Opłata konferencyjna:
Opłata konferencyjna (pokrywająca koszty wyżywienia i koszty organizacyjne, także koszty publikacji) wynosi 200 zł. Organizatorzy konferencji nie zapewniają noclegu i nie zwracają kosztów dojazdu. Możemy pomóc w rezerwacji miejsca noclegowego w pokojach gościnnych domów studenckich UŁ (orientacyjny koszt 40-55 zł za 1 miejsce w pokoju dwu- lub trzyosobowym)

UWAGA, PRZEDŁUŻONY TERMIN ZGŁOSZEŃ!

Prosimy o przesyłanie załączonego formularza zgłoszeniowego do 15 kwietnia 2017 na adres: kolonaukoweteatrologow@gmail.com Do 18 kwietnia zostaną Państwo poinformowani o przyjęciu zgłoszenia.  

Formularz zgłoszeniowy: https://drive.google.com/open?id=0B2ww5QeRyOc6b1prVW1qMGExRjg  

Sekretarze konferencji: mgr Maria Janus Joanna Królikowska






Źródło:  https://www.facebook.com/events/1776130356039823/

Aktualizacja:  2017-04-11