I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Szanse, możliwości, zagrożenia współczesnej literatury. Anomalie, parodie i znaki. In memoriam Lucinae Rożek


MINIONA -

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Filologii Polskiej, Zakład Teorii Literatury, Koło Literackie Anafora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Częstochowski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają na pierwszą edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej, zatytułowanej Szanse, możliwości, zagrożenia współczesnej literatury. Podtytułem Anomalie, parodie i znaki chcemy upamiętnić postać zmarłej w zeszłym roku dr hab. Lucyny Rożek, prof. AJD, która była wieloletnim pracownikiem naukowym AJD, założycielką i kierownikiem Zakładu Teorii Literatury w latach 1996-2011. Zorganizowała wiele konferencji, w tym Anomalie, parodie i znaki hiperrzeczywistości w tekstach literatury postmodernistycznej, będącej inspiracją dla tegorocznej konferencji, która odbędzie się 26 maja 2017 roku na Wydziale Filologiczno-Historycznym AJD.

Literatura stanowi część kultury, z kolei rozwijająca się technologia, a także nowe media, wkraczające w naszą codzienność, zmieniają nie tylko przyzwyczajenia oraz sposób pracy czy myślenia, ale także wpływają na literaturę. Właściwie od wielu dekad (nawet w czasach „przedcyfrowych”) literatura ulegała technologicznym wpływom z zewnątrz. Pojawienie się radia, kina, następnie telewizji, komputera i Internetu spowodowało, że nie tylko czytamy inaczej, ale również mamy okazję do obcowania z zupełnie innymi formami dzieł literackich oraz okołoliterackich.

Podstawą naukowych dociekań chcemy więc uczynić tematy związane z szansami, możliwościami i zagrożeniami współczesnej literatury, przede wszystkim w kontekście przemian kulturowo-technologicznych. Uzupełnieniem będą zagadnienia anomalii, parodii i znaków hiperrzeczywistości w tekstach literatury postmodernistycznej.

Przedmiotem refleksji naukowej będą głównie badania literaturoznawcze, jednak do udziału w konferencji zapraszamy również filozofów, językoznawców, kulturoznawców, badaczy zajmujących się pograniczami literatury i innych sztuk czy mediów. Otwarci jesteśmy także na pozostałe pomysły, nieujęte powyżej, ale wpisujące się w tematykę konferencji.

Wyszczególnione działania w zakresie badania tekstów literackich pozwolą podjąć się refleksji naukowej nad aktualnymi problemami literatury, a także rozwinąć wśród studentów, doktorantów, pracowników naukowych współczesne metody i perspektywy badawcze.

Organizatorzy czekają na referaty, zamykające się w wystąpieniach do 20 minut. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 kwietnia 2017 roku. Wypełniony formularz należy wysłać na adres mejlowy: anaforakonferencja@gmail.com. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się w formularzu. Opłata konferencyjna wynosi 50 złotych. Zostanie przeznaczona na przygotowanie recenzowanej publikacji naukowej. Wpłat należy dokonywać do 12 maja 2017 roku na konto bankowe Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Dalsze szczegóły oraz dane do przelewu będą wysyłane drogą mejlową.

Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie elektronicznej monografii recenzowanej (Open Access). Publikacja będzie całkowicie darmowa i dostępna na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0), zgodnej z definicją Licencji Wolnej Kultury.

Więcej informacji: http://anafora.dmz.edu.pl/konferencje-naukowe/szanse-mozliwosci-zagrozenia-wspolczesnej-literatury/






Źródło:  http://anafora.dmz.edu.pl/konferencje-naukowe/szanse-mozliwosci-zagrozenia-wspolczesnej-literatury/

Aktualizacja:  2017-03-16