Między książką a e-książką


MINIONA -

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Filologii Polskiej

Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lubinie,

Studenckie Koło Naukowe Edytorów,

Studenckie Koło Naukowe Polonistów

mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową

MIĘDZY KSIĄŻKĄ A E-KSIĄŻKĄ.

PRZEMIANY WSPÓŁCZESNEGO EDYTORSTWA

Wpływ kultury cyfrowej na książkę to jeden z wiodących tematów dzisiejszej humanistyki.  Symptomy tego procesu, opisywanego na bieżąco przez przedstawicieli różnych dyscyplin i szkół badawczych,  dostrzegalne są wyraźnie także na gruncie współczesnego edytorstwa, które żywo reaguje na zmiany we współczesnym paradygmacie kultury. Nowe technologie, eksperymentalne formy elektroniczne, przemiany literatury artystycznej i użytkowej,  wreszcie zmiany w rynku wydawniczym  – wszystko to skłania do refleksji na temat zadań i wyzwań, przed jakimi staje dzisiejsze edytorstwo.

Zapraszamy do podjęcia różnych wątków tej refleksji w ramach interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbędzie się w Lublinie w dniach 8-10 czerwca 2017 roku. Interesować będą nas zarówno rozważania nad metodami i perspektywami tradycyjnego edytorstwa, jak też jego transformacje w przestrzeni cyfrowej, rządzącej się odmiennymi i wciąż jeszcze dalekimi od krystalizacji zasadami. Z tego względu szczególnie istotna wydaje się nam przestrzeń „pomiędzy”, w której spotykają się oraz przenikają się różne, niekiedy sprzeczne tendencje i procesy. Tematykę konferencji ująć można w postaci haseł, które przedstawiamy Państwu jako katalog „otwarty”:

 

- problemy metodologiczne współczesnego edytorstwa,

- jak w XXI wieku wydawać „klasykę”?,

- współczesne edycje cyfrowe,

- remediacja i jej konsekwencje dla edytorstwa,

- współczesna książka artystyczna,

- „kultura książki” i jej perspektywy,

- rynek książki i współczesny marketing wydawniczy,

- e-publikacje.

Zaplanowana w ten sposób problematyka konferencji pomyślana została jako szansa na wykorzystanie bogatego instrumentarium metodologicznego, stwarzającego możliwość uzyskania oryginalnych wyników badawczych. Otwierająca przestrzeń  do dyskusji zarówno dla doświadczonych badaczy, jak i dla reprezentantów młodego pokolenia.

 

Prosimy o zgłaszanie udziału w konferencji z tytułem referatu i krótkim abstraktem do 30 kwietnia 2017 r. na adres: konferencjaksiazka@gmail.com

Przewidujemy publikację zakwalifikowanych do druku tekstów w postaci osobnego recenzowanego wydawnictwa książkowego. Planowana opłata konferencyjna: 250 złotych.

 

Organizatorzy konferencji                                                     Sekretarze konferencji

dr hab. Arkadiusz Bagłajewski                                              mgr Andżelika Kolebuk

dr Aleksander Wójtowicz                                                      mgr Sylwia Rudzka






Źródło:  https://konferencjaksiazka.wixsite.com/umcs

Aktualizacja:  2017-03-19