Kędy zapał tworzy cudy - różne oblicza bohaterstwa w XIX wieku


MINIONA -

Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej pt. "Kędy zapał tworzy cudy - różne oblicza bohaterstwa w XIX wieku", która odbędzie się w dniach 19 - 20 maja 2017 r.


XIX stulecie obfitowało w szereg wojen i konfliktów. W związku z rozwojem środków masowego przekazu i zmianami społeczno – mentalnymi wielu uczestników zapadło w pamięci pokoleń. Jednocześnie wiek XIX jest czasem dynamicznego rozwoju nauki, kultury i sztuki. Związani z nimi ludzie swoimi osiągnięciami zyskali uznanie u współczesnych i wpisali się świadomość historyczną.
Poniżej prezentujemy listę zagadnień konferencyjnych, które dotyczą wybitnych jednostek XIX wieku: monarchów, polityków, wojskowych różnego szczebla, powstańców, rewolucjonistów, a także osób związanych z kulturą i sztuką artystów, dziennikarzy, naukowców, społeczników i ludzi wolnych zawodów.
- Życie i działalność.
- Kreacja wizerunku bohatera wśród współczesnych.
- Mitologizacja postaci (pośmiertna sława, bohater po śmierci).
- Szkic do portretu (jak powinien wyglądać, jakie cechy posiadać bohater XIX wieku, bohater w świadomości narodu ).
- Bohater – antybohater (jednostka widziana z wielu perspektyw narodowościowych i społecznych; postaci kontrowersyjne).
- Od hulaki do bohatera (przemiana wewnętrzna postaci).
- Bohaterowie wielu narodów (ludzie realizujący hasło Za wolność Waszą i Naszą, a także przyczyniający się do rozwoju cywilizacyjnego państw ościennych).
- Osoby ważne dla lokalnych społeczności (przyczyniające się do ich rozwoju, zachowania pamięci historycznej; postaci, które można nazwać mianem lokalnych bohaterów).

Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2017 r. pod adresemsekcjaxixw.knhsuj@gmail.com. W zgłoszeniu prosimy o podanie tytułu wystąpienia, danych Uczestnika (imię, nazwisko, nazwa Uczelni, rok i kierunek studiów, adres e-mail i numer telefonu), załączenie abstraktu (1 500 znaków ze spacjami) wraz z bibliografią (podział na źródła i opracowania).






Źródło:  https://www.facebook.com/XIXKNHS/?fref=ts

Aktualizacja:  2017-04-22