„Nieletni i młodociani sprawcy czynów zabronionych – aspekty prawne i społeczne”


MINIONA -

Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Prawa Karnego działające przy Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Kołem Naukowym Socjologii Wychowania i Resocjalizacji działającym przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszają na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pt. „Nieletni i młodociani sprawcy czynów zabronionych – aspekty prawne i społeczne”, która odbędzie się dnia 9 maja 2017 r. w Bibliotece Głównej UKW przy ul. K. Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Zjawisko przestępczości nieletnich, z uwagi na społeczną doniosłość, to współcześnie jeden z ważniejszych tematów poruszanych przez przedstawicieli prawa, pedagogów oraz socjologów. Statystyki policji wskazują znaczny wzrost czynów zabronionych z udziałem nieletnich i młodocianych. Ciągle poszukuje się nowych rozwiązań w dziedzinie zapobiegania przestępczości wśród młodzieży. Celem Konferencji jest przeprowadzenie pogłębionej analizy prawno-społecznych aspektów przestępczości nieletnich i młodocianych oraz przedstawienie metod jej zwalczania. Mamy nadzieję, że Konferencja umożliwi wymianę poglądów doktryny dotyczących przestępczości nieletnich i młodocianych oraz skłoni do dyskusji i przedstawienia praktycznego podejścia do problemu niedostosowania społecznego wśród młodzieży.

Konferencja ma być płaszczyzną do podjęcia następujących zagadnień:

  1. Pojęcie nieletniego i młodocianego w prawie karnym;
  2. Perspektywa kryminologiczna nieletnich i młodocianych;
  3. Przyczyny przestępczości nieletnich i młodocianych;
  4. Funkcja wychowawcza prawa w stosunku do nieletnich i młodocianych;
  5. Resocjalizacja nieletnich i młodocianych;
  6. Kary i środki wymierzane nieletnim i młodocianym;
  7. Postępowanie w sprawach nieletnich;
  8. Instytucje wspierające nieletnich i młodocianych;
  9. Prawa nieletnich i młodocianych;
  10. Rola rodziny w życiu i uspołecznieniu nieletnich i młodocianych;
  11. Sposoby zapobiegania przestępczości nieletnich i młodocianych;
  12. Rola instytucji systemu opieki wobec nieletnich i młodocianych.

Serdecznie zachęcamy również do zgłaszania referatów, które będą wykraczały poza powyższą listę, o ile będą wpisywały się w tematykę Konferencji. Owa lista stanowi jedynie otwartą propozycję.

Ufamy, że tak szeroko zakreślony zakres Konferencji, po pierwsze zainteresuje Państwa tym naukowym przedsięwzięciem, a po drugie, pozwoli na kompleksową analizę przestępczości nieletnich i młodocianych w jej prawnych i społecznych aspektach.






Źródło:  http://www.nieletniimlodociani.ukw.edu.pl

Aktualizacja:  2017-03-28 13:20:44