Praca socjalna wobec sytuacji kryzysowych. Aspekty interdyscyplinarne.


MINIONA -

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Nasze doświadczenia wskazują, iż istnieje istotna potrzeba podjęcia naukowej, interdyscyplinarnej dyskusji na tematy związane z działaniami pracownika socjalnego w obliczu sytuacji kryzysowych. Jednym z obszarów, na tle którego zachodzą te sytuacje jest współczesna rodzina. W związku z powyższym, celem Konferencji jest zaproszenie do dialogu, dyskusji i wymiany doświadczeń na temat sytuacji społecznej i materialnej rodziny, jej potrzeb i sytuacji trudnych, pokładów i potencjałów rodziny oraz możliwości rozwoju i uczestnictwa rodziny w postmodernistycznej rzeczywistości. W proponowanej dyskusji pragniemy podjąć teoretyczne i praktyczne aspekty związane z udzielaniem wsparcia osobom w kryzysie. Naszym zamierzeniem jest spotkanie teoretyków i praktyków, naukowców i osób pracujących na co dzień w obszarze pomocy w kryzysie.

Zapraszamy do udziału w Konferencji pracowników socjalnych, socjologów, psychologów, pedagogów i przedstawicieli innych nauk zainteresowanych problematyką Konferencji. W dyskusji nad proponowanymi tematami zamierzamy odwołać się zarówno do teorii, aktualnych wyników badań naukowych jak również praktyki. Zamierzeniem Konferencji jest wypracowanie obszaru wspólnych działań teoretycznych i praktycznych, które znajdą zastosowanie w pracy socjalnej z osobami i rodzinami znajdującymi się w trudnej sytuacji.

PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE OBSZARY TEMATYCZNE:

I.       Praca socjalna wobec rodziny w kryzysie (niepełnosprawność, rozwód, przemoc, strata)

II.    Kryzys choroby w rodzinie - Choroba Alzheimera i zaburzenia demencyjne

1.      Założenia teoretyczne związane z zaburzeniami demencyjnymi

2.      Pomoc osobom cierpiącym z powodu demencji i ich rodzinom

III. Instytucjonalna pomoc osobom, rodzinom i społecznościom w kryzysie

1.      Instytucje pomocowe

2.      Rola i zadania pracownika socjalnego w sytuacjach kryzysowych

IV. Rodzina wobec współczesnych zagrożeń

1.      Uzależnienia

2.      Bezrobocie, ubóstwo

3.      Rodzina wobec wyzwań ponowoczesności

Tak wyznaczona problematyka implikuje wiele złożonych i zróżnicowanych zagadnień dotyczących pracy socjalnej z osobami i rodzinami w kryzysie.

Organizatorzy przewidują publikację zakwalifikowanych artykułów w punktowanym czasopiśmie „Studia nad Rodziną” (publikacja przewidywana w 2018 roku, aktualnie posiada 8 pkt), a cztery najlepsze zdaniem recenzentów prace zostaną umieszczone w punktowanym czasopiśmie „Paedagogia Christiana” - 10 pkt). Referaty, które nie uzyskają aprobaty recenzentów ze względu na ich tematykę lub zawartość nie będą publikowane i nie przewiduje się zwrotu kosztów publikacji. Ostateczna decyzja o opublikowaniu zależna będzie od uzyskania pozytywnej recenzji. Termin nadsyłania artykułów do druku: 30 czerwca 2017 r.






Aktualizacja:  2017-04-23