„RODZINA – AUTORYTET W WYCHOWANIU” Transgraniczne poszukiwania


MINIONA -

•Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zjawisko autorytetu, choć powszechne w życiu ludzi, jest różnie interpretowane. Przez wielu jest ono traktowane jako „osoba pełniąca rolę przewodnika, który pomaga ludziom w poszukiwaniu własnej, indywidualnej drogi życia” (Kozak 2009, s. 45). Brak autorytetu, a co za tym idzie, chaos w wychowaniu, prowokuje: wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej, poszerzanie marginesu patologii połączonej z głęboką degradacją moralną, dehumanizacją międzyludzkich relacji, relatywizacje wartości, osłabienie więzi społecznych (Rusiecki, 2008: 97–98). Brak autorytetu w rodzinie prowadzi do braku spójności osobowości dziecka i niezdolności do układania normalnych stosunków społecznych (Jarmoszko, 2010: 143).

Celem podjętego przedsięwzięcia jest międzynarodowa dyskusja wokół autorytetu jako ważnego (niezbędnego) czynnika we współczesnym wychowaniu. Rodzina od wieków stanowi kardynale środowisko życia i funkcjonowania dziecka, w którym autorytet powinien zajmować centralne miejsce. Ale czy tak jest? Mamy nadzieję, że podjęta debata udzieli nam odpowiedzi na postawione pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie, a przede wszystkim ukaże transgraniczny wymiar roli autorytetu w wychowaniu dziecka w rodzinie. Dyskusje będą prowadzone wokół następujących zagadnień, przy czym nie wyklucza się rozszerzania i wprowadzania dodatkowych wątków.

Tematy dyskusyjne:

  1. Autorytet – geneza, źródła, definicje, rodzaje, przemiany, badania. Ujęcie interdyscyplinarne.

  2. Rola autorytetu w wychowaniu dziecka. Poszukiwania autorytetu w rodzinie.

  3. Ojciec i matka – odmienny autorytet w wychowaniu.

  4. Rola dziadków i rodzeństwa w kształtowaniu autorytetu.

  5. Rodzina i szkoła – instytucje budowania autorytetu w wychowaniu.

  6. Rola środowiska społecznego w (nie)budowaniu autorytetu wśród dzieci i młodzieży.

  7. Problemy, kryzysy i patologie w rodzinie jako czynniki zaburzające autorytet w wychowaniu.

  8. Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy pomocy i wsparcia rodziny w wychowaniu dziecka. W kierunku poszukiwania i budowania autorytetu w rodzinie.

  9. Autorytet mistrza sportu i jego znaczenie w wychowaniu.

  10. Firma rodzinna –kreator skuteczności biznesowej i odpowiedzialności społecznej






Źródło:  https://www.facebook.com/miedzynarodowa/

Aktualizacja:  2017-04-24 09:49:56