Międzynarodowa konferencja Na przekór konwencjom. Nieszablonowe role społeczne kobiet i mężczyzn od czasów nowożytnych do 1945 roku


MINIONA -

Audytorium Instytutu Historycznego UWr
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: Na przekór konwencjom. Nieszablonowe role społeczne kobiet i mężczyzn od czasów nowożytnych do 1945 roku, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 30 listopada-1 grudnia br. Celem organizatorów jest wykorzystanie narzędzi, jakie daje kategoria płci kulturowej w badaniach humanistycznych i społecznych. Chcielibyśmy jednak przełamać  współczesne tendencje do rozdzielania studiów odnoszących się do losów kobiet bądź mężczyzn. Mamy nadzieję, że w czasie planowanego spotkania uda się uchwycić mechanizmy towarzyszące podejmowaniu zadań sprzecznych z przyjętymi powszechnie kryteriami społecznymi z perspektywy zarówno „kobiecej”, jak i „męskiej”. Wprawdzie częściej to kobiety musiały borykać się z granicami wyznaczonymi przez społeczeństwo, jednak refleksję nad doświadczeniami mężczyzn, którzy stawali przed tego typu wyzwaniem, uważamy za równie potrzebną.

Zachęcamy doświadczonych pracowników naukowych, młodych badaczy oraz doktorantów do nadsyłania propozycji wystąpień poruszających następujące aspekty:

A) METODY-STAN BADAŃ-PERSPEKTYWY:

- metodologia gender studies,

- trudności i przeszkody w badaniach ról społecznych,

- dotychczasowy dorobek w zakresie badań nad rolami społecznymi,

- nowe tematy i perspektywy badawcze;

 

B) DZIAŁANIA I MOTYWACJE:

- nieszablonowe działania przedsiębrane przez kobiety/mężczyzn,

- okoliczności skłaniające/zmuszające do podejmowania się zadań nietypowych, tradycyjnie przypisywanych płci przeciwnej,

- motywacje do aktywności na przekór utartym schematom,

- sposoby/strategie działania,

- czynniki decydujące o sukcesach/porażkach;

 

C) KONSEKWENCJE:

- zachowania i emocje osób podejmujących aktywności kojarzone jako charakterystyczne dla płci przeciwnej, 

- „import” zachowań wynikających z tradycyjnych zadań w rodzinie i społeczeństwie do „nowych” ról,

- przejmowanie wzorców zachowań charakterystycznych dla płci przeciwnej,

- reakcje osób wykonujących typowe dla ich płci zadania wobec tych kobiet/mężczyzn, którzy podejmowali się działalności wbrew konwencjom,

- mechanizmy  odnoszące się do przekraczania „barier” na tle porównawczym (w różnych państwach i kulturach);

 

D) PRZEKONANIA I WYOBRAŻENIA:

- podział na role „kobiece” i „męskie” oraz zmiany zachodzące w zakresach ich postrzegania,

- społeczny odbiór przypadków odbiegających od przyjętych konwencji; następstwa  postępującej emancypacji kobiet,

- charakterystyka grup i jednostek usiłujących zwalczać stereotypowe myślenie o rolach kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, ich strategie, motywacje oraz rezultaty działań,

- kto, w jakich celach, jakimi sposobami i z jakimi skutkami próbował utrzymać status quo  w podziale na role „męskie” i „kobiece”.

 

Pragniemy, aby wymienione zagadnienia wyznaczyły główne kierunki dyskusji i posłużyły Państwu jako inspiracje, jakkolwiek namawiamy do nadsyłania także innych propozycji odnoszących się do tematu konferencji.

Języki konferencji: polski, angielski

 

Abstrakty (w języku polskim lub angielskim w zależności od tego, w którym z języków chcieliby Państwo wystąpić) prosimy dostarczyć do 30 VIII 2017 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego:

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdy6Z3Ny5jBuVLrMXbAEcfGvfZ2TahgmobFTjM-DFETW5a8BQ/viewform?usp=sf_link

 

Informację o przyjęciu/odrzuceniu zgłoszenia otrzymają Państwo do 30 IX br.

 

Organizatorzy nie pokrywają kosztów związanych z dojazdem, jakkolwiek nie przewidują opłaty konferencyjnej oraz zapewniają materiały konferencyjne, posiłki (obiady, przerwy kawowe, uroczystą kolację pierwszego dnia konferencji), dwa noclegi oraz wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie recenzowanej monografii (termin nadsyłania artykułów: 28 II 2018 r.

 

Pytania prosimy kierować drogą elektroniczną na adres:

conferences.uwr@gmail.com






Źródło:  https://nieszablonowerolespoleczne.wordpress.com/

Aktualizacja:  2017-05-08