Perspektywy rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego i jego rodziny


MINIONA -

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji - Uniwersytet Śląski
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed zaplanowanym terminem porodu to problem, który dotyka prawie co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowej swojego maleństwa. Opieka nad wcześniakami i wszelkie piętrzące się problemy zdrowotne sprawiają, że codzienność tych rodzin różni się od typowych szczęśliwych chwil narodzenia dziecka. „Wcześniactwo” nie kończy się po opuszczeniu oddziału neonatologicznego – to dopiero początek zawiłej drogi, obejmującej proces leczenia, terapii, rehabilitacji i edukacji.

Głównym celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad procesami wczesnej interwencji obejmującymi: wsparcie, leczenie, rehabilitacje i edukacje dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin z uwzględnieniem różnych etapów życia. Podstawowy cel konferencji oscyluje wokół pięciu zagadnień:

  • wcześniactwo w perspektywie rozwojowej,
  • rodzina w kontekście wcześniactwa,
  • konsekwencje i trudności rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego,
  • systemowe i instytucjonalne rozwiązania wsparcia wcześniaka i jego rodziny – dobre praktyki,
  • inne zagadnienia związane z problemami i profilaktyką wcześniactwa, ciąży zagrożonej oraz aspekty etycznego procesu wsparcia.





Źródło:  http://www.wczesnainterwencja.net/

Aktualizacja:  2017-06-11 23:18:39