Konferencje naukowe 2017

 

Ogólnopolska Transdyscyplinarna Konferencja Naukowa „WSTYD W KULTURZE”


-
Wydział Polonistyki UJ
Kraków, ul. Gołębia 16 (zobacz na mapie)

Serdecznie zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz absolwentów studiów wyższych do udziału w Ogólnopolskiej Transdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „WSTYD W KULTURZE”, która odbędzie się w dniach 1718 listopada 2017 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Interesuje nas nie tylko to, w jaki sposób wstyd jest badany  w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych, lecz również to, w jaki sposób reprezentuje się go w konkretnych tekstach kultury i jakie znaczenia/wartości są mu przypisywane.

Czy jest on tylko narzędziem represji, czy ma w sobie potencjał dokonywania zmian w społeczeństwie i kulturze. Kto się wstydzi najczęściej i za kogo? Które kultury kogo/czego się wstydzą? Jak radzić sobie ze wstydem? Jak wykorzystuje się wstyd w literaturze i sztuce? W jakim związku pozostaje wstyd z kategorią winy i tabu? Jakie miejsce zajmuje wstyd w polityce? To tylko niektóre z pytań, mogących stanowić punkt wyjścia do refleksji nad tym afektem. 

Do dyskusji zapraszamy zarówno literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, religioznawców, socjologów, psychologów, jak również przedstawicieli innych nauk humanistycznych, społecznych czy ścisłych zainteresowanych problematyką wstydu.

Proponujemy następujący zestaw tematów:– antropologia wstydu,– wstyd w literaturze i sztuce,– wstyd – afekt, emocja, uczucie?,– kultury wstydu – kultury winy,– performatyka wstydu,– wstyd – upokorzenie,– wstyd w kontekście norm i samokontroli,– ponowoczesny (bez)wstyd,– wstyd a „nowoczesność refleksyjna”,–somatyczne reprezentacje wstydu,– wstyd w języku – wstyd w kulturach,– wstyd w polityce, polityka wstydu,- wstyd w kontekście badań genderowych,– wstyd w literaturze dla dzieci i młodzieży,– aksjologiczny wymiar wstydu.Zaproponowane zagadnienia nie wyczerpują puli możliwych tematów. Na zgłoszenia czekamy do 16 września 2017 r.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego w zakładce REJESTRACJA.Opłata wynosi 390 zł i pokrywa koszty wyżywienia, materiałów konferencyjnych oraz wydania recenzowanej monografii artykułów przyjętych do druku.Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: wstydkultura@gmail.com

Więcej informacji dostępnych na stronie: https://wstydkultura.jimdo.com/


Organizatorzy konferencji:

Uniwersytet Jagielloński Wydział Polonistyki


wstydkultura@gmail.com

Dyscypliny naukowe:

Filozofia, Językoznawstwo, Literaturoznawstwo, Kulturoznawstwo, Sztuki piękne, Religioznawstwo, Teologia, Psychologia

Słowa kluczowe:

Kultura, wstyd, emocje, tabu, afekty, uczucia

Lokalizacja konferencji

Pokaż w pobliżu:

Źródło:  https://wstydkultura.jimdo.com/

Aktualizacja:  2017-07-14 13:22:27