Nie-miejsce, nie-czas. Człowiek wobec współczesności.


MINIONA -

Akademia Pomorska w Słupsku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

      Serdecznie zapraszamy do udziału w I Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej,  pt.  Nie-miejsce, nie-czas. Człowiek wobec współczesności   zorganizowanej przez doktorantów Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku we współpracy z Radą Doktorantów oraz Instytutem Neofilologii, która odbędzie się w siedzibie uczelni w dniach 27-28 września 2017 roku. Opiekę merytoryczną nad spotkaniem objęła Pani prof. dr hab. Katarzyna Jerzak, zaś patronem konferencji jest Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego  dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski.

    Temat konferencji zaczerpnięty został z pracy wybitnego francuskiego antropologa kultury Marca Auge, który w rozprawie Nie-miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności przestrzenie funkcjonowania współczesnego człowieka określił jako miejsca niczyje, charakteryzujące się brakiem ich emocjonalnego powiązania       z przemierzającymi je ludźmi. Choć odwiedzamy je każdego dnia, nie stajemy się ich częścią, nie tworzymy ich tożsamości i nie wpisujemy ich w kontekst historycznej obecności. Od wielu lat nie-miejsca: dworce, lotniska, hotele są przedmiotem ożywionej dyskusji naukowej i refleksji o przestrzeni życia współczesnego człowieka. Mamy nadzieję, że nasze wrześniowe spotkanie stanie się kolejnym „głosem” w tej, jakże ważnej debacie. Pragniemy jednak, by zaproponowana przez nas tematyka była dla Państwa jedynie punktem wyjścia, swego rodzaju motywem przewodnim. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, stąd też do udziału w niej zapraszamy zarówno literaturoznawców jak i reprezentantów innych dyscyplin naukowych: historyków, socjologów, antropologów kultury, filozofów i etyków czy politologów. Będzie nam niezwykle miło gościć także przedstawicieli nauk przyrodniczych, którzy mogą wprowadzić do naszej dyskusji świeże spojrzenie i przyczynią się do ożywienia dyskusji.

     Poniżej zamieszczamy przykładowe panele tematyczne, liczymy również na inwencję prelegentów:

I.                   Przestrzeń – sposoby definiowania przestrzeni, relacje człowiek-przestrzeń, tożsamość miejsca, (koncepcje Marca Auge,);

II.                Czas – sposoby definiowania i rozumienia kategorii czasu w literaturze, kulturze, sztuce i naukach społecznych, pamięć i postpamięć ( koncepcja Marianne Hirsch), współczesność, nowoczesność, hipernowoczesność (Zygmunt Bauman);

III.             Człowiek – człowiek wobec współczesności, kulturowy obraz człowieka, człowieka a przestrzeń i czas (Jean-François Lyotard, Jean Baudrillard, Michael Foucault)

 

      Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i obejmuje uroczystą kolację, obiad, serwis kawowy- podczas obrad, jeden nocleg oraz publikację materiałów pokonferencyjnych (po uzyskaniu pozytywnej recenzji).  Numer konta i wszelkie dokładne informacje organizacyjne zostaną podane po zakwalifikowaniu uczestnictwa w konferencji.

 Propozycję tematu wraz z abstraktem prosimy nadsyłać do 8-go września 2017 r.

 na adres: 

rada.doktorantow@apsl.edu.pl lub daisy22@poczta.onet.pl  ( mgr Emilia Juchniewicz)

Decyzję o przyjęciu tematu prześlemy w terminie do 10 września 2017 roku






Aktualizacja:  2017-08-17