"Kontrkultura - co nam z tamtych lat?"


MINIONA -

Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Lata 60. raz na zawsze zmieniły świat. 1967 rok to umowny początek narodzin hipisowskiego ruchu. Wtedy miało miejsce lato miłości z przyświecającymi wówczas hipisom hasłami peace and love. Rok później kontrkulturowa rewolucja wybuchła z całą siłą – rok 1968 to czas antywojennych protestów i działań skierowanych przeciwko zastygłym konwenansom oraz powielanym bezrefleksyjnie schematom. Właśnie mija 50 lat od tamtych wydarzeń. Z tej okazji chcemy wspólnie prześledzić założenia kontrkulturowej rewolucji, poczuć klimat epoki dzieci-kwiatów i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie o to, czy kontrkultura zdołała zmienić świat oraz jaką pozostawiła po sobie spuściznę. A może w jakiejś formie rewolucja kontrkulturowa rozgrywa się nadal? A jeśli nie – czy jest możliwy powrót tamtych idei nie tylko w teorii, ale także w działaniu?
Obowiązujące normy społeczne stale podawane są w wątpliwość, a świat znów trawiony jest przez wojny – warunki do zaistnienia kontrkulturowej rewolty są więc idealne. Kontrkultura, z gruntu idealistyczna i utopijna, nie tylko podważała zastały porządek społeczny, posiadała także swój program pozytywny, spory rozmach i ogromną fantazję, pragnęła zakwestionować hierarchie i zanegować różnice. Czy z sukcesem?

Proponowane obszary tematyczne:
→ kontekst historyczny
→ ruch hipisowski – idee, założenia, działalność, komuny
→ najważniejsze postaci kontrkultury- sylwetki działaczy z USA i Europy, również z Polski
→ muzyka – muzycy kontrkultury, Woodstock 1969, zespoły czerpiące z kontkultury
→ kino
→ literatura – poezja i proza beat generation, hipisów, dzieła (p)o kontrkulturze
→ polityka – pacyfizm, problemy rasowe, wojna w Wietnamie, Pomarańczowa Alternatywa, SDS, szkoła frankfurcka, Czarne Pantery, problemy ekonomiczne we Francji, Partia Zielonych w Niemczech, sytuacja w Polsce, Czerwone Brygady we Włoszech
→ filozofia – postmodernizm i antymodernizm
→ teatr, performans i happening
→ kontrkulturowe nurty – ekologia, feminizm, diggersi
→ duchowość – Era Wodnika, New Age, orient, Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur
→ moda
→ rewolucja seksualna
→ substancje psychoaktywne

Mając na uwadze, że przedstawione zagadnienia jak również przywołane inspiracje nie wyczerpują proponowanej tematyki, organizatorzy konferencji zapraszają do zgłoszenia propozycji wystąpień przedstawicieli wszystkich dziedzin nauk humanistycznych i społecznych. Propozycje tematów wraz z abstraktem (1200-1500 znaków) proszę przesyłać na adres ecsa@amu.edu.pl do dnia 16.10.2017 roku. W przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów.

Chcemy, żeby ta konferencja była inna niż wszystkie. Przewidujemy wykłady i spotkania z autorami i artystami, dla których kontrkultura nadal wiele znaczy. Planujemy również imprezę tematyczną. Zachęcamy również do nieformalnego ubioru – flower power mile widziany nie tylko podczas wieczornej integracji, ale także w czasie obrad.






Źródło:  https://www.facebook.com/EuropejskieStowarzyszenieKulturoznawcze/

Aktualizacja:  2017-08-28 12:19:09