Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa. Konferencja upamiętniająca prof. dra h.c. mult. Karla Dedeciusa


MINIONA -

Collegium Polonicum / Europejski-Uniwersytet Viadrina
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

16-18 listopada 2017
Frankfurt nad Odrą i Słubice

Konferencja jest organizowana przez Fundację Archiwum Literackie Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Polsko-Niemieckim Instytutem Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Karl Dedecius, Europejczyk z Łodzi, nestor polsko-niemieckiego pojednania, który ze swoich książek i kongenialnych tłumaczeń zbudował most łączący oba narody, zmarł w lutym 2016 roku. Jego śmierć dla stosunków polsko-nieminieckich jest niepowetowaną stratą. W ramach planowanej konferencji „Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa“, dogłębnej analizie i ocenie zostaną poddane zasługi tłumacza dla porozumienia polsko-niemieckiego, jego dzieło i zaangażowanie w  propagowanie kultury. Do udziału konferencji zostaną  zaproszeni znakomici germaniści i poloniści, jak również niemcoznawcy i polonoznawcy. W czasie trzydniowego spotkania do głosu powinni dojść też młodzi naukowcy, którzy zaprezentują swoje projekty i rezultaty badań. W tych dniach spotkają się ci, którzy dobrze znali Karla Dedeciusa i z nim współpracowali, z tymi, którzy z jego nazwiskiem zetknęli się tylko w czasie studiów. Dla obu grup będzie to niezwykła możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. W czasie konferencji na pewno nie zabraknie inspirujących i bardzo ciekawych, rozmów. Po konferencji zebrane artykuły ukażą się w planowej publikacji. Prezentacja książki planowana jest na czerwiec 2018 roku.

Konferencja odbędzie się w Collegium Polonicum (sala konferencyjna) oraz w budynku Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Obrady prowadzone będą w języku polskim i niemieckim. Przewidziane jest tłumaczenie symultaniczne na oba języki.

Projekt jest wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki, dzięku temu udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają nocleg w domach studenckich w Słubicach oraz wyżywienie.

Zgłoszenia do udziału w konferencji wraz z propozycją referatu przyjmuje do 15. października 2017 dr Ilona Czechowska czechowska@europa-uni.de. Prosimy o skorzystanie z formularza.






Źródło:  https://www.ub.europa-uni.de/pl/benutzung/bestand/stiftung_kdlitarchiv/Veranstaltungen/index.html

Aktualizacja:  2017-09-06 14:05:36