Wschód-Zachód. Pytanie o filozofię i jej korzenie


MINIONA -

Instytut Filozofii UŁ
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Filozofów i Okcydentalistów UŁ IDEA serdecznie zaprasza pracowników naukowych, doktorantów i studentów, a także pasjonatów filozofii do czynnego i biernego udziału w konferencji naukowej Wschód-Zachód. Pytanie o filozofię i jej korzenie, która odbędzie się w dniach 14 – 16 grudnia 2017 r. w Łodzi.

O konferencji:

Jak cofnąć się do przodu? Wydaje się nam, że motto Leszka Kołakowskiego warto uczynić pytaniem o to, jak pogodzić to co zwalczające się oraz o to, czym te zwalczające się części są. Rozumienie tego, co wspólne i tego, co obce – zarówno politycznie, społecznie czy kulturowo – zmienia się, a my nie możemy pozostawać tylko biernymi i nieświadomymi widzami tych zmian. Podział na wschód i zachód, przede wszystkim, dotyczy podziału wpływów kulturowych. Gdzie leży granica Europy? Czy wszystkie kraje na zachód od Uralu są krajami zachodnimi? Czy Europa na wchodzie graniczy z Rosją, Bałkanami czy może z Polską? Czy wewnątrz intelektualnej struktury projektu oświecenia znajdują się wyspy umysłowego zacofania, czy może pierwotny duch życia wciąż na nowo musi zwalczać zimny formalizm umysłu? Określając swoje własne ulokowanie w kulturze wyznaczamy granice własne oraz tych, z którymi programowo się nie zgadzamy. Chcielibyśmy zapytać między innymi o te granice.

Naszym celem, oprócz integracji środowiska naukowego, jest refleksja nad kondycją nauk humanistycznych w obliczu nowych zjawisk i problemów. Ze względu na to, że warsztaty mają charakter interdyscyplinarny, ułatwią one wymianę osiągnięć naukowych, doświadczeń i poglądów, dyskusję oraz prezentację dokonań młodych naukowców. Będzie miło nam gościć nie tylko filozofów, ale także kulturoznawców, artystów, historyków sztuki, antropologów, politologów, filologów, historyków oraz przedstawicieli nauk społecznych i przyrodniczych. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nie tylko nad miejscem filozofii, ale także miejscem nas samych na przełomie wieków.

Rejestracja za pośrednictwem strony: https://viiilodzkiewarsztatyfilozoficzne.wordpress.com/konferencja/rejestracja/ do 3 grudnia 2017 r. Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest dołączenie do formularza rejestracyjnego abstraktu wystąpienia (max. 1500 znaków). Wystąpienia konferencyjne nie powinny trwać dłużej niż 20 minut, organizatorzy przewidują również 10 minut na dyskusję po każdym referacie.

Po konferencji mamy zamiar opublikować wybrane artykuły w czasopiśmie Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica: Ethica – Aesthetica – Practica (6 pkt. MNiSW).

Udział w konferencji jest darmowy.

Więcej informacji: https://viiilodzkiewarsztatyfilozoficzne.wordpress.com/






Źródło:  https://viiilodzkiewarsztatyfilozoficzne.wordpress.com/

Aktualizacja:  2017-11-13