RELIGIA A KULTURA POPULARNA


MINIONA -

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

         Kultura popularna, wraz z procesami globalizacji współczesnych społeczeństw, stała się powszechna w mediach i głównych nośnikach informacji obecnego świata. Zdetronizowała „kulturę wysoką”, choć nie jest całkiem jednoznaczne, czy można dziś separować od siebie popkulturę i tradycyjne sposoby ekspresji twórczej. Wielu twórców i pisarzy jednocześnie partycypuje w obu tych światach (Umberto Eco, Slavoj Žižek itd.), z powodzeniem odnajdując się w świecie kultury masowej (choć nie każdy twór popkulturowy musi stać się masowy). Warto zauważyć, że ci sami przykładowi twórcy, żywo interesują się również problematyką kultury religijnej.                  

        

         Konserwatywni obrońcy kultury elitarnej z pozycji post-Platońskich krytykują niekiedy popkulturę za powierzchowność, kiczowatość czy komercyjność. Postawę taką przybierają też często instytucjonalni przedstawiciele kościołów i religii. Z pewnością wymienione cechy towarzyszą temu zjawisku, ale przecież nie muszą z góry przekreślać wartości wielu dzieł kultury popularnej. John Fiske zauważył, że teksty kultury popularnej niekiedy wypełniają puste przestrzenie, a czasem tworzą nowe, imaginatywne znaczenia. A czyż szukanie fundamentalnych znaczeń i znaków rzeczywistości nie jest również bliskie religii, czy też duchowości?

 

Popkultura przestała już być jedynie utożsamiana z masowością, kiczowatością i uproszczeniami. Niemniej jednak trudno mówić o jakimś konkretnym miejscu jakie zajmuje wobec tego, co zwykło się nazywać kulturą wyższą. Szczególnie problematyczne staje się to, gdy kultura popularna dotyczy religii. Skoro jest ono pełnoprawną formą kultury, to można zapytać czy również jest w niej miejsce na doświadczenie religijne?

 

         Nie ulega większej dyskusji, że popkultura rządzi współczesną estetyką i światem wyobraźni, i właśnie seriale, popularne powieści, memy, komiksy czy youtubowe filmiki są czymś z czego czerpie przyjemność znaczna część odbiorców. Chcielibyśmy przyjrzeć się kulturze popularnej porównując ją ze zjawiskiem religii/religijności/duchowości. Wydaje nam się ważnym pytaniem, w jaki sposób popkultura oddziałuje na religię (i vice versa?). Czy religia/duchowość traci na kontakcie z popkulturą, a może potrafi w ten sposób wyrazić nowe (bądź tradycyjne) wartości?              

         Zapraszamy do wspólnej refleksji nad znaczeniem zjawiska popkultury w świecie religii.

 

 

Proponowane obszary problemowe:

 

-     popkulturowe religie, popkulturowa duchowość

-     dzieła popkultury (seriale, filmy, komiksy, powieści masowe) a religia

-     bohaterowie kultury popularnej a prorocy/liderzy kościołów/wyznań

-     mediatyzacja religijności/duchowości

-     myśliciele kultury popularnej o religii/duchowości

-     upadek czy renesans religii/duchowości w kulturze popularnej?

-     kultura wirtualna/cyberkultura a religia/duchowość

-     religia/duchowość w świecie mediów społecznościowych

-     skandale kultury popularnej a religie

-     wątki religijne w grach komputerowych

 

Jesteśmy również otwarci na inne pomysły oraz propozycje powiązane z tematem konferencji.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/1990227071191312/ , pkr.amu.edu.pl

Aktualizacja:  2018-01-18