Konferencje naukowe 2018

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Konstytucja – trwałość czy zmiana?”


-
Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa
Toruń, Jęczmienna 23 (zobacz na mapie)

Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa ma przyjemność zaprosić do udziału w  Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Konstytucja- trwałość czy zmiana ?” (sesja pierwsza).

W liście datowanym na 6 września 1789 roku Thomas Jefferson pisząc do Jamesa Madisona, w trakcie trwających prac nad ostatecznym kształtem Konstytucji Stanów Zjednoczonych, postawił następujący dylemat: „pytanie o to, czy jedno pokolenie ludzi ma prawo wiązać inne nigdy chyba nie zostało ani po jednej ani po drugiej stronie oceanu rozstrzygnięte” (The Works of T. Jefferson, red. P. J. Ford, New York – London 1904-1905, tom 6).

Jak zatem widać, już niemal dwa i pół stulecia temu problem trwałości uchwalanych konstytucji, stanowił istotne zagadnienie. Także twórcy Konstytucji 3 maja zmierzyli się z tym dylematem i znaleźli rozwiązanie. Wprowadzili do tekstu uchwalonej ustawy zasadniczej postanowienie, w myśl którego co 25 lat (a więc wraz z każdym pokoleniem), miał być przeprowadzany proces rewizji i aktualizacji Konstytucji.

Minęło 20 lat od uchwalenia i wejścia w życie obowiązującej obecnie Konstytucji RP. Wydaje się zatem, że stawianie takiego pytania jakie sformułował T. Jefferson jest jak najbardziej na miejscu. Jest obowiązkiem ludzi nauki zajmujących się zagadnieniami konstytucyjnymi, aby w poszukiwaniach odpowiedzi na powyższy dylemat wzięli aktywny udział. Dlatego podjęliśmy inicjatywę, aby w międzynarodowym gronie zastanowić się nad sformułowaniem w oparciu o szersze doświadczenia, odpowiedzi na to pytanie. Na tę chwilę udział w naszym wydarzeniu zadeklarowali m.in.:

Prof. Teresa Freixes (Katedra Jean Monnet ad personam Konstytucyjnego Prawa Europejskiego w Hiszpanii,) Prof. Massimo La Torre (Uniwersytet z Catanzaro, Włochy oraz Uniwersytet w Hull (UK), Prof. em dr h.c Rainer Arnold (Ratyzbona, Niemcy), Prof. dr h.c. Otto Pfersmann (Wyższy Instytut Studiów Socjalnych w Paryżu), Prof. Neji Baccouche (kierownik szkoły doktoranckiej Uniwersytetu Sfax, Tunezja), Prof. Thorvaldur Gylfasson (Islandia), Dr Cynthia Boyer (Uniwersytet z Toulouse), Prof. Harold Mac Dougall (Howard University, Washington D.C.), Prof. Philip Langbroek (Uniwersytet Utrecht, Holandia), Prof. dr hab. Andrzej Bałaban (Uniwersytet Szczeciński), Prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski (Prezes NSA, Uniwersytet Łódzki), Prof. Emilio Castorina (Uniwersytet Catania, Włochy), Prof. Ibrahim Kaboglu (Uniwersytet Marmara w Stambule, Turcja).

Konferencja odbędzie się w dniu 10 maja 2018 r. w Kolegium Jagiellońskim – Toruńskiej Szkole Wyższej (Toruń, ul. Jęczmienna 23).

Sesja druga odbędzie się na Uniwersytecie Szczecińskim. Więcej informacji wkrótce !

Organizatorzy przewidują publikację tekstów referentów, które ukażą się w recenzowanej (punktowanej) pracy zbiorowej jako e-book. Wybrane teksty zostaną także opublikowane w wersji papierowej. Warunkiem opublikowania tekstu jest otrzymanie pozytywnej opinii recenzenta.

Instrukcja dla autorów publikacji:

https://www.degruyter.com/view/supplement/s23915536_Instruction_for_Authors.pdf

Pełne teksty wystąpień należy nadsyłać do dnia 31  marca 2018 r.

na adres: konferencja@kj.edu.pl

Wszelkie pytania, zgłoszenia oraz referaty prosimy kierować na adres: konferencja@kj.edu.pl do dnia 31 marca 2018 r.

Szczegółowe informacje na temat konferencji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej:

http://kj.edu.pl/konferencje/

 


Organizatorzy konferencji:

Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa we współpracy z  Uniwersytetem Szczecińskim


konferencja@kj.edu.pl

Dyscypliny naukowe:

Politologia, Prawo i Administracja

Lokalizacja konferencji

Pokaż w pobliżu:

Źródło:  http://kj.edu.pl/konferencje/

Aktualizacja:  2018-01-31