Konferencje naukowe 2018

 

II Konferencja Naukowa Nauka o Zbożach "Nowa jakość dla świadomego Konsumenta"


-
Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu
Poznań, Wojska Polskiego 31 (zobacz na mapie)

Produkty zbożowe są ważnym elementem zbilansowanej diety człowieka. W ich skład wchodzi nie tylko skrobia, będąca źródłem energii, ale także związki o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych. Doskonalenie rodów uprawianych na świecie zbóż dodatkowo poprawia ich wartość odżywczą co sprawia, że poszukuje się coraz to nowszych metod ich przetwarzania i nowych kierunków wykorzystania w żywieniu człowieka. Ważnym aspektem są również medyczne zalecenia żywieniowe, które skłaniają do eliminacji z diety niektórych składników pochodzenia zbożowego, m.in. glutenu. Konstruowanie prozdrowotnych produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego jest zatem ważnym wyzwaniem stojącym przed światem nauki.

Zapraszamy na II Konferencję Naukową Nauka o Zbożach, tym razem pod tytułem „Nowa jakość dla świadomego Konsumenta„, gdzie w gronie specjalistów oraz przedstawicieli świata biznesu prowadzić będziemy dyskusję nie tylko o jakości i postępach w uprawie, ale także o składnikach prozdrowotnych czy nowych trendach w produkcji żywności na bazie zbóż.

Konferencja odbędzie się w dniach 6-7. września 2018 roku na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Opłata konferencyjna:

420

Organizatorzy konferencji:

Zakład Technologii Zbóż Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ul. Wojska Polskiego 31, Poznań tel. +48 450 000 586


noz@up.poznan.pl

Dyscypliny naukowe:

Technologia żywnoći i żywienia

Słowa kluczowe:

zboża, technologia zbóż, żywność bezglutenowa, produkty ekologiczne

Lokalizacja konferencji

Pokaż w pobliżu:

Źródło:  http://www.up.poznan.pl/noz

Aktualizacja:  2018-02-19