Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita w latach 1526 – 1763 – polityka, kultura, dziedzictwo


MINIONA -

Audytorium Instytutu Historycznego UWr
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Międzynarodowa konferencja naukowa Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita w latach 1526 – 1763 – polityka, kultura, dziedzictwojest jednym z pierwszych tego typu projektów naukowych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, którego celem jest zorganizowanie spotkania badaczy z Polski oraz z zagranicy poświęconego historii panowania habsburskiego na Śląsku oraz wpływów, jakie Cesarstwo Austriackie wywierało na Rzeczpospolitą w okresie nowożytnym. 

Wierzymy, że bogate dziedzictwo kulturowe, które pozostawiło po sobie panowanie dynastii Habsburgów we Wrocławiu oraz na Śląsku, predestynuje w sposób naturalny stolicę Dolnego Śląska do stania się gospodarzem dużego spotkania naukowców poświęconego jednemu z najważniejszych zagadnień dotyczących historii Europy Środkowej, jakim niewątpliwie są dzieje oraz dziedzictwo dynastii Habsburgów.

Dokonując wyboru zagadnienia w kontekście granic geograficznych obejmujących Śląsk oraz pozostałych regionów dzisiejszej i dawnej Rzeczpospolitej, pragniemy stworzyć pomiędzy tymi obszarami swoisty „pomost” w kwestii ich związków z Cesarstwem Austriackim i panującą w nim dynastią Habsburgów. Przedział czasowy rozpoczynający się w 1526 r. (kiedy Śląsk ostatecznie na mocy postanowień Traktatu o Przeżycie pomiędzy Jagiellonami i Habsburgami stał się częścią państwa tych drugich), a kończący się w 1763 r. (kiedy pokój w Hubertusburgu oficjalnie usankcjonował utratę prawie całego Śląska przez Austrię na rzecz Prus, a w Rzeczpospolitej wyznaczał koniec okresu saskiego), nie ma być jednak granicą sztywną, ponieważ jedną z idei przewodnich konferencji jest również zaprezentowanie recepcji czasów habsburskich w okresie późniejszym.

Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita w latach 1526-1763 - polityka, kultura, dziedzictwo jest planowana jako konferencja interdyscyplinarna, poruszająca szerokie spektrum dyscyplin naukowych takich jak m.in.: historia, historia sztuki, antropologia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, czy etnologia.

 

W ramach organizowanej konferencji pragniemy zorganizować dla młodych badaczy panel studencki, w trakcie którego będą mogli zaprezentować efekty swoich pierwszych badań.Oprócz obrad plenarnych konferencję uświetnią również wykłady eksperckie oraz debaty. Dla uczestników przewidziano także i inne atrakcje, mające na celu przybliżenie dziedzictwa epoki habsburskiej na Śląsku i w Rzeczypospolitej.

Organizatorzymają nadzieję, że konferencja stanie się ważnym i zauważalnym głosem w dyskusji na temat dziedzictwa historycznego oraz kulturowego Wrocławia i Śląska na tle Polski oraz innych krajów europejskich.

WAŻNE TERMINY:

Zgłoszenia (abstrakt z bibliografią oraz krótką notą biograficzną) prosimy przesyłać 

do końca września 2018 r.

na adres: dkn.leszczynski@gmail.com

Potwierdzenie przyjęcia tematu otrzymają Państwo do końca października 2018 r.

Szczegółowe informacje zostaną przesłane wraz z decyzją o akceptacji tematu.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania: 

https://drive.google.com/open?id=1Ezr7SbtQIkF4NDB9nFinmHkBOUlPKPCY






Źródło:  https://thehabsburgmonarchyconference.wordpress.com

Aktualizacja:  2018-04-10 15:32:56