Common Room: w drodze


MINIONA -

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji, jest problematyka podróży rozumiana bardzo szeroko jako doświadczenie fizyczne, duchowe czy też emocjonalne. Pokonywanie drogi może być wartością samą w sobie, doświadczeniem, które nadaje sens życiu poprzez wytyczenie konkretnego celu i kierunku, ale może też być bezsensowną tułaczką i powodem cierpienia. Podróż kusi obietnicą wolności i ucieczki od dusznej i opresyjnej codzienności, wabi możliwością poznania nieznanego, może też oferować dar samopoznania. Podróże i tułaczki towarzyszyły człowiekowi od wieków, a ich doświadczenie znajdowało odbicie w tekstach kultury od Homera przez Swifta i Cervantesa, po literaturę fantasy i kino drogi. Wydaje się jednak, że podróż, jako doświadczenie egzystencjalne, nabiera szczególnego znaczenia w dobie ponowoczesnej, gdzie mobilność i nomadyczność wpływają na kształtowanie się nowych tożsamości i wzorców zachowania, które Zygmunt Bauman podzielił na cztery typy – spacerowicz, turysta, włóczęga i gracz. Mają one jedną wspólną cechę – oznaczają bycie w ciągłym ruchu, w drodze ku nieosiągalnej postmodernistycznej tożsamości.

Stefan Themerson w powieści „Przygody Pędrka Wyrzutka”, pięknie ilustrowanej przez Franciszkę, również wyprawił w podróż swojego bohatera. Pędrek, który wygląda trochę jak człowiek, a trochę jak ryba i pies, wyrusza w drogę, by dowiedzieć się kim jest. W drodze spotyka wiele niezwykłych postaci, z którymi prowadzi zajmujące rozmowy opatrzone refleksją na temat filozofii, języka i logiki. Tym samym książka wykracza poza ramy literatury dziecięcej i zaprasza również dorosłego czytelnika do podróży, której celem jest przełamywanie schematów i poznanie prawdy sokratejską metodą zadawania pytań.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w dyskusji na temat problematyki podróży w szerokiej interdyscyplinarnej perspektywie. Referaty mogą dotyczyć między innymi następujących zagadnień: - podróż i droga jako archetypy; znaczenie toposu podróży w modernizmie i postmodernizmie; - estetyka i konwencje powieści i kina drogi; narracje pikarejeskie; - literatura podróżnicza; podróżnicy i podróż w sztukach pięknych, muzyce, komiksie, teatrze oraz filmie; - różne interpretacje i reprezentacje motywu lub doświadczenia podróży: podróż jako odkrycie, bunt, ucieczka, zagubienie, poszukiwanie, pielgrzymka, sposób przetrwania, itp.; - podróż jako droga ku samorozumieniu i rozumieniu Innego; podróż jako narzędzie krytyki społecznej lub doświadczenie kontrkulturowe; słynni podróżnicy i ich doświadczenia; - podróż a historia: granice i rubieże, ekspansja, diaspora i migracja; - hybrydowe „kultury podróżne”; „routes” vs „roots”; podróże i wędrówki a pojęcia centrum i peryferii; przestrzenie pośrednie i transnarodowe w kulturze; - kobiety na drodze: za kółkiem czy na tylnym siedzeniu?/ buntowniczki czy ofiary?; - relacje człowiek – maszyna w podróży; przemoc i agresja na drodze w perspektywie kulturowej i społecznej; fetyszyzacja środków transportu; zagadnienie podróży w czasie; - cyfrowi nomadzi; miejsce i rola podróży w mediach cyfrowych i społecznościowych; - społeczne, ekonomiczne, polityczne i ekologiczne implikacje podróży, turystyki/ postturystyki, nowych środków transportu, mobilności, migracji, itp.; społeczno-ekonomiczny lub ideologiczny wymiar przestrzeni „w ruchu”, przestrzeni tranzytowych, itp.; - metafora podróży i drogi w pedagogice, psychologii, coachingu, filozofii, teologii i innych dyscyplinach.






Źródło:  http://www.pwszplock.pl/konferencje/common-room-pl

Aktualizacja:  2018-06-03 22:07:09