z cyklu KULTURA -MUZYKA - EDUKACJA nt. Granice wolności w sztuce i edukacji


MINIONA -

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

ZAŁOŻENIA  I  CELE   KONFERENCJI

Sztuka rozumiana jako twórczość artystyczna, której wytworami są dzieła o wartościach estetycznych właściwych danej kulturze, od zawsze była obecna w środowisku życia człowieka i społeczności ludzkiej. Ma ona na celu kształtowanie kultury estetycznej i pobudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata oraz rozwijanie postawy twórczej poprzez działalność plastyczną, muzyczną,  literacką, teatralną itd. Obcowanie ze sztuką jest nie tylko środkiem poznawania świata, lecz także stymulatorem zaspokojenia szczególnie istotnej dla człowieka potrzeby doznawania przeżyć przez różne formy wychowania estetycznego.

Zachęcamy do udziału w konferencji osoby zajmujące się teorią i praktycznymi rozwiązaniami związanymi z działalnością artystyczną i edukacyjną, a zwłaszcza do tych, dla których kluczową wartość w edukacji stanowi rozwijanie potencjału osobistego dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez sztukę. Tematyka tegorocznej konferencji nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy nadzieję, że sformułowany tytuł: Granice wolności  w sztuce i edukacji  będzie stanowił próbę poszukiwania przez uczestników odpowiedzi na pytania: Czy istnieją granice wolności w sztuce i edukacji? Jeśli tak, to w jakim rozumieniu i czego dotyczą? Jak realizować ideę wolności i demokracji w sztuce i edukacji?

PROPONUJEMY   DYSKUSJĘ   W   NASTĘPUJĄCYCH  GRUPACH  PROBLEMOWYCH:

1.      Aksjologiczne aspekty sztuki –wartości w sztuce i edukacji

2.      Wolność w edukacji i sztuce

3.      Rola sztuki w rozwoju i rehabilitacji osób niepełnosprawnych  oraz                 

         resocjalizacji  osób niedostosowanych społecznie

4.      Instytucjonalne i nieformalne formy upowszechniania i tworzenia sztuki

5.      Wartości w sztuce w kontekście profilaktyki, diagnozy i terapii pedagogicznej

Mamy nadzieję, że spotkanie uczestników konferencji będzie stanowiło forum wymiany  doświadczeń  między  twórcami, artystami a nauczycielami, którzy współtworzą przestrzeń edukacji w zakresie sztuki w ośrodkach akademickich, w instytucjach oświatowych, placówkach opiekuńczych i resocjalizacyjnych oraz w instytucjach kultury.






Aktualizacja:  2018-06-21 13:59:32