Bariery przemian społecznych i modernizacji Polski w latach 1970-1989


MINIONA -

Uniwersytet Zielonogórski
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Głównym celem konferencji jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o najważniejsze bariery przemian społecznych zachodzących w dwóch ostatnich dekadach Polski Ludowej. Ponadto chcemy dokonać wymiany doświadczeń oraz zaprezentować najnowsze wyniki badań z zakresu historii społecznej Polski Ludowej oraz spopularyzować wiedzę z obszaru historii społecznej. Organizatorzy mają nadzieję na integrację środowiska historyków i socjologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych zajmujących się tematyką społeczną dotyczącą PRL. Konferencja ma zaowocować powstaniem recenzowanej pracy zbiorowej złożonej z referatów zaprezentowanych podczas obrad.

Podczas konferencji na temat barier w przemianach społecznych w Polsce w latach 1970-1989 chcemy skupić się zwłaszcza na następujących zagadnieniach:

1. Przemiany będące pokłosiem zmian politycznych i terytorialnych po II wojnie światowej i oddania Polski w strefę pełnej zależności od ZSRS. Ograniczenia, transmisji demokratycznych i postępowych idei oraz trendów z obszaru kultury oraz ograniczenia kontaktów z Polonią.
2. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku - okres ograniczonego, kontrolowanego „otwarcia na Zachód”. Oczekiwania i nadzieje społeczne związane z wprowadzanymi zmianami. Możliwości i ograniczenia recepcji zachodnich wzorów w sferze gospodarczej. Zróżnicowanie regionalne i społeczne w zakresie recepcji nowych wzorów.
3. Jak reforma administracyjna kraju z lat siedemdziesiątych XX wieku wpłynęła na funkcjonowanie państwa na różnych poziomach? Czy poprawiła, czy też ograniczyła szeroko rozumiane relacje pomiędzy władzą a społeczeństwem i wpłynęła bądź nie na sposób funkcjonowania i komunikowania się różnych grup społecznych i zawodowych?
4. Jakie czynniki najbardziej ograniczały i opóźniały przemiany społeczne i polityczne w Polsce w dekadzie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku (m.in. ustrojowe, prawne, ekonomiczne, mentalnościowe, kulturowe itp.).
5. W jaki sposób procesy modernizacji Polski oraz zachodzące przemiany wpływały na kształtowanie się społeczności lokalnych. Jakie czynniki możemy w nich uznać za stymulujące, a jakie za hamujące proces modernizacji?
6. Pierwsza „Solidarność” i nadzieje Polaków na głębsze i trwałe zmiany w Polsce. Zróżnicowanie postaw wobec wolnościowego zrywu w kraju. W jakim stopniu i zakresie okres tzw. „karnawału Solidarności” zmienił postawy, zachowania i oczekiwania społeczne (zróżnicowanie: miasto, wieś, region).
7. Stan wojenny i jego społeczne następstwa. Zależy nam zwłaszcza na materiałach dotyczących konkretnych miejsc: szkoły, uczelni, zakładu pracy, wsi, miasteczka

Zgłoszeniem uczestnictwa w konferencji jest przesłanie karty zgłoszenia na adres mailowy blazej.grysztar@wp.pl oraz dokonanie opłaty konferencyjnej.

Zgłoszenia do 15 września 2018 r. 






Aktualizacja:  2018-07-01