Konferencje naukowe 2018

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Od kreski do piksela. Różne oblicza sztuki animacji"


-
Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny
Łódź, ul. Pomorska 171/173 (zobacz na mapie)

Koło Naukowe Filmoznawców i Koło Badaczy Nowych Mediów, działające przy Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Od kreski do piksela. Różne oblicza sztuki animacji”, która odbędzie się w dniu 7 września 2018 roku na Wydziale Filologicznym UŁ.

Zachęcamy do włączenia się do dyskusji zogniskowanej wokół szeroko pojętej sztuki animacji, wykorzystywanej przez rozmaite media obecne w kulturze dawnej i współczesnej oraz realizowanej zarówno przy użyciu technik analogowych, jak i cyfrowych. Interesują nas różnorodne perspektywy analizowania tego zjawiska, między innymi historyczna, artystyczna, ekonomiczna, dystrybucyjna i odbiorcza.

Aby uzyskać możliwie pełny obraz zagadnień związanych z tematyką konferencji, do nadsyłania zgłoszeń zachęcamy badaczy i badaczki z różnych dziedzin: filmoznawstwa, groznawstwa, kulturoznawstwa i socjologii. Dla inspiracji zamieszczamy listę przykładowych zagadnień możliwych do podjęcia w Państwa wystąpieniach, niemniej zapraszamy także do przygotowywania propozycji referatów wykraczających poza poniższe sugestie, mieszczących się jednak w zakresie tematyki wskazanej w tytule konferencji: 

·         prehistoria filmu, czyli fenomen zabawek optycznych

·         „kamienie milowe” w historii sztuki animacji

·         sekwencje animowane w filmach i serialach żywego planu

·         machinima, czyli strategia zawłaszczanie silnika gry przez medium filmu

·         profile działalności studiów filmowych specjalizujących się w animacji

·         rozwój technologii wykorzystywanych w animacji na przykładzie „gigantów branży”: Disney, Pixar, Blue Sky Studios etc.

·         renesans klasycznych technik animacji (tworzywo, rejestracja, montaż)

·         gry wideo jako interaktywne animacje

·         Mixed Media Animation

·         strategie awangardowe w animacji

·         regionalne konteksty kulturowe (anime i inne lokalne style animacji)

·         „polska szkoła animacji” – rewizja po latach

·         dziedzictwo Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For

 

Na zgłoszenia 20-minutowych wystąpień (abstrakty o objętości 300–400 słów) przesłane za pośrednictwem formularza dostępnego pod następującym linkiem: https://goo.gl/forms/KwBfNG1mkY7R1uga2 czekamy do dnia 10 sierpnia 2018 roku. Informacja o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia zostanie wysłana najpóźniej 20 sierpnia 2018 r. Opłata konferencyjna (przeznaczona na pokrycie kosztów materiałów, obiadów oraz przerw kawowych) wynosi 110 zł i powinna zostać uregulowana w nieprzekraczalnym terminie 24 sierpnia 2018 r. Pracownicy, doktoranci i studenci Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ są zwolnieni z opłaty konferencyjnej. Planowane jest opublikowanie artykułów pokonferencyjnych w jednym z krajowych czasopism naukowych, znajdujących się w części B wykazu sporządzonego przez MNiSW. Obrady odbędą się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Pomorska 171/173. Wszelkie zapytania prosimy kierować do organizatorów konferencji drogą mailową: filmoznawczo.ul@gmail.com. 


Opłata konferencyjna:

110 zł

Organizatorzy konferencji:

Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego i Koło Badaczy Nowych Mediów Uniwersytetu Łódzkiego 


filmoznawczo.ul@gmail.com

Dyscypliny naukowe:

Kulturoznawstwo

Słowa kluczowe:

gry wideo, Disney, Sztuka animacji, zabawki optyczne, machinima, Pixar, Blue Sky Studios, polska szkoła animacji, techniki animacji.

Lokalizacja konferencji

Pokaż w pobliżu:

Źródło:  https://www.facebook.com/events/1971106666552743/

Aktualizacja:  2018-07-06 21:58:23