Rozwój inteligencji, a etos ziemiańskiej społeczności


MINIONA -

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szyld „Muzeum Ziemiaństwa”, umieszczonego w zespole pałacowo parkowym o wysokich walorach zabytkowych, skłania do podejmowania kolejnych dyskusji nad sposobami prezentami dziejów tej warstwy społecznej i pogodzeniu ich z dawną tradycją miejsca. Problematyce tej poświęcone są organizowane od trzech lat w dobrzyckim muzeum konferencje, z licznym udziałem przedstawicieli muzeów badających dzieje ziemiaństwa, samorządowców oraz instytucji naukowych. Po omówionych dotąd kwestiach relacji „genius loci” z programem działania muzeum i jego funkcjonowania jako samorządowej instytucji kultury, a także o dylematach prowadzonej w nich edukacji, w roku bieżącym zapraszamy na panel historyczny.

Zagadnieniem do dyskusji będzie: w jakim zakresie wykształcone w warstwie ziemiańskiej postawy i wartości wpływały na zmieniający się rozwój inteligencji społecznej w XIX i początkach XX wieku. Co w procesach rozwoju państwa można uznać jako dziedzictwo ziemiaństwa. Liczymy na określenie zakresu oddziaływania dziedzictwa intelektualnego ziemiaństwa, w sferze rozwoju społecznego i przemian strukturalnych inteligencji polskiej. Panel dyskusyjny uznanych badaczy ze świata nauki odnosić się będzie do przeglądu różnych rodzajów zaangażowania warstwy ziemiańskiej, w zależności od obszaru dawnej Rzeczypospolitej. Gościem Honorowym będzie pani Izabela z Bojanowskich Dzieduszyckaekonomistka, działaczka społeczna i katolicka, założycielka i prezes stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Osoba ta łączy dwie rodziny obrosłe historią, szeroko rozgałęzione i skoligacone, potwierdzające przez lata swoją obecność w życiu społeczeństwa.

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONFERENCJI, PROSIMY O WYPEŁNIENIE KARTY ZGŁOSZENIOWEJ ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA STRONIE: www.geniusloci-muzea.pl






Źródło:  http://www.geniusloci-muzea.pl

Aktualizacja:  2018-08-08 12:18:32