Równoważenie życia rodzinnego i zawodowego w kontekście diagnozy i poradnictwa


MINIONA -

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego kampus im. ks. Prof. R. Rumianka, ul. Wóycickiego 1/3, Aula 201 bud. 23
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Problematyka godzenia życia zawodowego i rodzinnego jest obszarem interesującym zarówno teoretyków, badaczy, jak i praktyków zajmujących się bezpośrednimi formami wspierania rodziny. Przez długi czas tradycyjny podział ról zapewniał pomyślne oddzielanie pracy zawodowej od życia rodzinnego, które były niezależnie funkcjonującymi strukturami. Obserwowany postępujący proces związany z podejmowaniem coraz więcej różnorodnych i złożonych ról przez kobiety i mężczyzn, a także czas poświęcany na ich realizację powodują, że dotychczasowe granice ulegają zacieraniu. Zachwianie lub brak możliwości zapewnienia równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym, skutkują pojawianiem się negatywnych konsekwencji zarówno dla pracownika, jego bliskich, jak również dla organizacji, z którą osoba związana jest zawodowo. Proces ten pogłębiany jest przez transformacje społeczne, kulturowe i gospodarcze. Na uwagę zasługuje fakt, iż
w literaturze dominujące jest przekonanie o nieuchronności zaistnienia konfliktu pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Wyróżnia się konflikt rodzina-praca, gdy sytuacja rodzinna utrudnia pomyślne wykonywanie zadań zawodowych, oraz konflikt praca-rodzina, gdy zobowiązania zawodowe utrudniają wypełnianie obowiązków rodzinnych.

Celem Konferencji jest popularyzacja wyników badań naukowych z zakresu równoważenia życia zawodowego i rodzinnego, z naciskiem na pozytywne elementy składające się na mechanizm godzenia wielorakich ról. Konferencja stworzy przestrzeń do dyskusji nad tymi zagadnieniami dla przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków naukowych oraz jednostek zajmujących się wspieraniem osób w pomyślnej realizacji tychże ról.

Zapraszamy do udziału w konferencji pedagogów, psychologów, socjologów, pracowników socjalnych oraz przedstawicieli innych dyscyplin zainteresowanych problematyką konferencji. W dyskusji nad proponowanymi tematami będziemy odwoływać się zarówno do teorii, aktualnych wyników badań naukowych, jak również do praktyki. Zamierzeniem konferencji jest wypracowanie obszaru wspólnych działań teoretycznych i empirycznych, które znajdą zastosowanie w praktyce.

OBSZARY TEMATYCZNE KONFERENCJI:

1.      Rodzina a praca zawodowa

2.      Pełnienie ról zawodowych i rodzinnych z perspektywy interdyscyplinarnej

3.      Czynniki ułatwiające równoważenie życia rodzinnego i zawodowego

4.      Metody diagnozy funkcjonowania rodziny

5.      Innowacyjne i tradycyjne formy wsparcia i pomocy rodzinie

6.      Coaching rodzinny

7.      Rodzina miejscem realizacji pasji i zainteresowań rodziców i dzieci

8.      Relacje międzypokoleniowe w rodzinach

9.      Rodzinny system wsparcia jako czynnik ochraniający

 

PUBLIKACJA POKONFERENCYJNA

Organizatorzy przewidują publikację zakwalifikowanych artykułów w czasopiśmie
z listy B MNiSW „Studia nad Rodziną” (publikacja przewidywana w 2018 roku, aktualnie czasopismo posiada 8 pkt). W związku z procesem recenzyjnym, wysłanie artykułu nie jest równoznaczne z jego publikacją.






Źródło:  http://www.worklifebalance.uksw.edu.pl

Aktualizacja:  2018-09-14 10:37:58