Żydzi w Gimnazjum św. Anny (Nowodworskiego)


MINIONA -

I LO w Krakowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ

Instytut Judaistyki UJ

I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

 

zapraszają na sesję naukową pt.

Żydzi w Gimnazjum św. Anny (Nowodworskiego)

Gimnazjum św. Anny (Nowodworskiego), a obecnie I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego jest szkołą, której początki sięgają XVI stulecia, co czyni ją najstarszą szkołą średnią w Polsce. W bieżącym roku szkoła obchodzi 430. jubileusz swojego istnienia, co jest dobrą okazją do przypomnienia jej historii. Jedną z grup, która na przestrzeni lat związana była ze szkołą, a o której obecności w jej murach niekiedy się zapomina, byli Żydzi. A przecież były okresy, kiedy uczniowie żydowscy stanowili nawet ¼ uczniów „Nowodworka”! 

Sesja Żydzi w Gimnazjum św. Anny (Nowodworskiego), która odbędzie się 27 listopada 2018 r. w budynku szkoły (plac na Groblach 9) ma na celu przypomnienie o żydowskich uczniach i nauczycielach tej szkoły. W szczególności chcemy skupić się na takich zagadnieniach jak: 

  • uczniowie (m. in. charakterystyka, struktura społeczna, pochodzenie, liczebność, relacje koleżeńskie, indywidualne biografie)
  • nauczyciele (m. in. działalność dydaktyczna i inne obszary aktywności, indywidualne biografie)
  • znani i mniej nieznani absolwenci tej szkoły i ich późniejsze kariery, w szczególności naukowe
  • relacje koleżeńskie między Żydami i chrześcijanami w szkole, ich wzajemny stosunek wobec siebie
  • wojenne losy żydowskich uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły
  • znaczenie Gimnazjum św. Anny i innych szkół średnich dla społeczności żydowskiej Krakowa
  • Żydzi w innych szkołach średnich Krakowa w XIX stuleciu i dwudziestoleciu międzywojennym; szczególnie ich porównanie z Gimnazjum św. Anny
  • Żydzi we wspomnieniach o Gimnazjum św. Anny
  • zasoby źródłowe do badania dziejów Żydów w Gimnazjum św. Anny

Pragniemy, aby sesja miała jednocześnie charakter naukowy i popularyzatorski.Zapraszamy do zgłaszania zarówno referatów przedstawiających wyniki oryginalnych badań, jak i wystąpień o charakterze popularyzatorskim, dotyczących tematów znanych, których celem będzie przybliżenie danego zagadnienia uczniom i nauczycielom szkoły, którzy będą obecni podczas obrad. Mamy nadzieję, że zaproponowana formuła z jednej strony umożliwi ożywioną, owocną dyskusję naukową, a z drugiej pozwoli uczniom zdobyć wiedzę z zakresu historii ich szkoły.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 30 września 2018 roku na adres e-mail Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ (oshkzk@uj.edu.pl). W zgłoszeniu proszę zawrzeć: tytuł referatu, abstrakt (do 250 słów), dane kontaktowe, a także informację o afiliacji/miejscu pracy lub krótkie CV. 

Więcej informacji: http://www.oshkzk.historyczny.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_ACKHA7rT5uBb/139142148/140527559

Kontakt: oshkzk@uj.edu.pl






Źródło:  http://www.oshkzk.historyczny.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_ACKHA7rT5uBb/139142148/140527559

Aktualizacja:  2018-09-25 18:55:31