LITERATURA A POLITYKA / LITERATUR UND POLITIK


MINIONA -

Kraków

INSTYTUT GERMANISTYKI UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
ORAZ INSTYTUT NEOFILOLOGII
UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO W KRAKOWIE
WE WSPÓŁPRACY Z
SEKCJĄ GERMANISTYKI NA WYDZIALE NAUK HUMANISTYCZNYCH I KULTUROZNAWSTWA UNIWERSYTETU W WUPPERTALU,
ZESPOŁEM BADAWCZYM LITLINAL W INSTYTUCIE FILOLOGII ANGIELSKIEJ
I GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU W SANTIAGO DE COMPOSTELA
I GOETHE-INSTITUT W KRAKOWIE
serdecznie zapraszają do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji „Literatura a polityka”, organizowanej w ramach międzyuczelnianego projektu badawczego „Literatura – Konteksty”. Konferencja odbędzie się w dniach 6–7 kwietnia 2019 roku w Krakowie. Projekt „Literatura – Konteksty” został zainaugurowany w roku 2016 – szczególnym zarówno dla Uniwersytetu Warszawskiego, świętującego wówczas 200-lecie istnienia, jak i Uniwersytetu Pedagogicznego, obchodzącego jubileusz 70-lecia. Celem przedsięwzięcia jest stymulowanie pogłębionych studiów nad wzajemnymi relacjami między literaturą a wszelkimi innymi dziedzinami nauki i sztuki, głównie poprzez organizację interdyscyplinarnych konferencji oraz publikację serii wydawniczej dotyczącej tych zagadnień. Dwoistość perspektywy badawczej przedsięwzięcia, integrującej lub przynajmniej zestawiającej spojrzenie właściwe literaturoznawstwu i – każdorazowo – optykę wybranej domeny szeroko pojętej kultury, służyć ma sformułowaniu nowych zakresów naukowej eksploracji, usytuowanych nierzadko w „strefie niczyjej”. Tematyka konferencji koncentrować się będzie na zależnościach oraz analogiach między literaturą a polityką. Do zagadnień, na które organizatorzy chcieliby zwrócić szczególną uwagę, należą m.in. następujące kwestie: - dyskursy władzy w literaturze, - projekt europejski w literaturze – od Imperium Romanum do Unii Europejskiej, - Polacy w oczach Niemców / Niemcy w oczach Polaków (od średniowiecza po czasy współczesne), - stereotypy narodowe w literaturze wieku XIX i XX wieku, - II wojna światowa w literaturze polskiej, niemieckiej i europejskiej, - migracje w zwierciadle literatury, - świat zachodni w dyskursie postkolonialnym, - totalitaryzm i totalitaryzmy w literaturze, - literatura propagandowa, - szczęśliwa kraina dzieciństwa – dyskurs memorialny w literaturze repatriantów i migrantów.
Języki konferencji: polski i niemiecki.
Czas wystąpień: do 20 min.
Opłata konferencyjna: 400 zł. Obejmuje koszty organizacji konferencji (catering, materiały konferencyjne). Koszty dojazdu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy lub jednostki delegujące.
Młodzi naukowcy z Polski i Niemiec (do 35 roku życia) mogą ubiegać się o stypendium konferencyjne, obejmujące zwolnienie z opłaty konferencyjnej oraz dopłatę do kosztów podróży i zakwaterowania (w wysokości do 250 euro). Organizatorzy przewidują dwa stypendia, po jednym dla przedstawiciela (przedstawicielki) każdego z krajów.
Publikacja: Teksty, zredagowane zgodnie ze wskazówkami wydawniczymi i nieprzekraczające objętości 30.000 znaków (ze spacjami), zostaną opublikowane po pozytywnej opinii redaktorów i recenzentów. Ostateczny termin nadsyłania tekstów do druku upływa 15 maja 2019 roku.
Zgłoszenia: Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: literatura-polityka@wp.pl lub literatur-politik@wp.pl. Formularz jest dostępny na stronie internetowej: www.literatura-konteksty.uw.edu.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 grudnia 2018 roku. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz dalsze informacje organizacyjne zostaną przesłane do 15 stycznia 2019 roku.






Źródło:  http://www.literatura-konteksty.uw.edu.pl

Aktualizacja:  2018-11-30 20:58:40