Konferencje naukowe 2019

 

Edukacja z perspektywy psychologii pozytywnej


-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Łódź, ul. Rewolucji 1905 r. nr 52, budynek G (zobacz na mapie)

Psychologia pozytywna, określana jako "empiryczne badanie tego, jak ludzie się rozwijają i rozkwitają", "badanie ludzkich mocnych stron, które czynią życie dobrym" (MacIntyre i Mercer, 2014: 154), oraz "naukowe badanie tego, co idzie dobrze w życiu" (Peterson, 2006), bada i promuje dobrostan człowieka (Oxford, 2016: 21), jak również techniki, które mogą umożliwić dobre życie (MacIntyre, 2016).

Głównym celem konferencji jest dyskusja na temat obecnej edukacji, zarówno dzieci jak i dorosłych, z perspektywy psychologii pozytywnej. Będziemy przyglądać się temu, co sprawia, że uczenie się jest znaczące i satysfakcjonujące. W związku z tym, chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli społeczności akademickiej (w szczególności pedagogów, psychologów i językoznawców), praktyków pracujących w różnych obszarach edukacji i wykorzystujących w swojej pracy ideę psychologii pozytywnej, oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką do prezentacji pozytywnych aspektów psychologii, które umożliwią rozwój zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Tegoroczna tematyka konferencji obejmuje następujące zagadnienia:

Ø mocne strony nauczycieli i uczniów jako aspekty wspomagające procesy nauczania / uczenia się

Ø instytucje edukacyjne, które umożliwiają sukces, dobre samopoczucie i rozwój zarówno nauczycieli, jak i uczniów (przykłady dobrych praktyk)

Ø pozytywny klimat do nauki

Ø rola emocji w uczeniu się i nauczaniu

Ø czynniki motywujące

Ø dobrostan uczniów oraz nauczyciela

Ø zaangażowanie uczniów

Ø flow

Ø ćwiczenia z zakresu psychologii pozytywnej do wykorzystania w klasie

Ø model PERMA, EMPATHICS

Ø mindfulness w edukacji

Ø humanizm w nauczaniu.

 

Inne propozycje powiązane tematycznie również zostaną wzięte pod uwagę.

 

GOŚCIE PLENARNI

Do tej pory udział w konferencji potwierdzili następujący specjaliści z zakresu psychologii pozytywnej:

Peter D. MacIntyre jest profesorem psychologii w Cape Breton University w Kanadzie. Jego badania obejmują emocje, motywację i funkcje poznawcze w różnych typach zachowań, w tym w komunikacji interpersonalnej, wystąpieniach publicznych i uczeniu się. Większość jego badań analizuje psychologię komunikacji ze szczególnym naciskiem na przyswajanie drugiego języka i komunikację.

Jean-Marc Dewaele jest profesorem lingwistyki stosowanej i wielojęzyczności w Birkbeck, University of London. Jego zainteresowania badawcze obejmują różnice indywidualne w wielojęzyczności oraz emocje. Jean-Marc Dewaele jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Wielojęzyczności.

Danuta Gabryś-Barker jest profesorem języka angielskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej główne obszary zainteresowań to wielojęzyczność i psycholingwistyka. Wykłada metody badawcze w zakresie przyswajania języka drugiego / wielu języków.


Opłata konferencyjna:

400 PLN

Organizatorzy konferencji:

Komitet organizacyjny: prof. nadzw. dr hab. Irena Motow, prof. nadzw. dr hab. Joanna Satoła-Staśkowiak, dr Ola Majchrzak, dr Katarzyna Budzińska, dr Patrycja Ostrogska, dr Dorota Janułajtys, dr Izabella Michałowska-Wieczorek


nikej@ahe.lodz.pl

Dyscypliny naukowe:

Językoznawstwo, Pedagogika, Psychologia

Słowa kluczowe:

edukacja, nauczanie, uczenie się, języki obce, emocje, psychologia pozytywna, mindfulness


Źródło:  http://nikej.ahe.lodz.pl

Aktualizacja:  2019-01-19