Autodestrukcja II. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze


MINIONA -

Uniwersytet Warszawski - Wydział "Artes Liberales"
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Kolejna edycja konferencji poświęcona będzie, tak jak i w roku poprzednim, szeroko pojętym sytuacjom granicznym, ich wizerunkowi w; w szczególności zaś – samobójstwu jako problemowi kulturowemu. Podjęcie nad nim dyskusji i próba jego zrozumienia to jedno z wielkich wyzwań współczesnego społeczeństwa. Celem obrad pozostaje wzbudzanie międzyobszarowej refleksji nad zagadnieniem autodestrukcji, rzucając nań interdyscyplinarne światło zebranymi narzędziami całościowo rozumianej nauki o człowieku.

Dla wnikliwego zbadania problemu sytuacji granicznych, w tym samobójstwa, nieodzowne jest interdyscyplinarne podejście, mieszczące elementy wielu dziedzin nauki. Są wśród nich m.in. psychologia, socjologia, kryminologia, medycyna, geografia, antropologia – ale też filozofia, filologie czy inne z mnogich gałęzi kulturoznawstwa, rozważające obecność oraz znaczenie przejawów graniczności w myśli ludzkiej i tekstach kultury. To dzięki tak różnym perspektywom możliwa będzie głębsza refleksja również nad tym, jak mówimy o zjawiskach granicznych, tak w kontekście specjalistycznym, jak i codziennym. W duchu tym zachęcamy do udziału w konferencji badaczy wszelkich specjalizacji, którym jej tematyka wyda się interesująca i ważna – tak, abyśmy ponownie mogli wspólnie stworzyć przestrzeń sprzyjającą prawdziwie swobodnej wymianie idei.

Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, adres e-mailowy, afiliację oraz krótki abstrakt w języku polskim (150 – 300 słów) prosimy przesyłać na adres: konf.autodestrukcja@gmail.com do 31 stycznia 2019 r. Wraz z wpływaniem i akceptacją zgłoszeń organizatorzy dokonają podziału na panele tematyczne.






Aktualizacja:  2019-01-19