Europa Środkowa – podobieństwa, różnice, perspektywy


MINIONA -

Collegium Historicum UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

W imieniu studentów Filologiczno-historycznych studiów środkowoeuropejskich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji studenckiej "Europa Środkowa – podobieństwa, różnice, perspektywy", która odbędzie się 9 maja 2014 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Europa Środkowa od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowania historyków, literaturoznawców, politologów, pisarzy, kulturoznawców. To obszar niehomogeniczny, który nieustannie domaga się (samo)określenia, próby zreinterpretowania lub wyjaśnienia pewnych zjawisk i wydarzeń, które miały tu miejsce. Z jednej strony centrum Europy jest przestrzenią mitu, pewnej utopii o współistnieniu małych narodów i kultur, z drugiej przestrzenią „chorą”, w której złożone problemy tożsamościowe wynikają z dramatycznej historii – zwłaszcza doświadczeń obu wojen światowych i totalitaryzmów. Zachęcamy Państwa do podjęcia tej tematyki i przyjrzenia się jej w perspektywie interdyscyplinarnej.
Interesują nas przede wszystkim zjawiska związane z takimi krajami jak Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Ukraina, ale nie można pominąć również zagadnień dotyczących Austrii, Niemiec, Rumunii, Rosji, Litwy czy Białorusi.

Prelegentom proponujemy skupić się na poniższych zagadnieniach:

1. Stosunki międzynarodowe w Europie Środkowej
2. Wspólne dziedzictwo w kulturze środkowoeuropejskiej
3. Wyparte i przemilczane (w literaturze, historii, dyskursie społecznym)
4. Problemy pamięci historycznej
5. Środkowoeuropejskie ruchy emancypacyjne
6. Mniejszości narodowe i kwestie etniczne
7. Pogranicza – trudne sąsiedztwo
8. Europa Środkowa w historiografii i historiozofii
9. Intelektualiści a Europa Środkowa – definicje i prognozy dla regionu

Sugerowana lista zagadnień nie wyczerpuje problematyki podejmowanej na konferencji. Zachęcamy również do zgłaszania własnych propozycji.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres srodkowoeuropejskie@gmail.com.
Zgłoszenie powinno zawierać: dane prelegenta (imię, nazwisko, ośrodek naukowy, kierunek studiów), abstrakt z tytułem referatu (do 2000 znaków), dane kontaktowe (adres e-mail, telefon).
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 kwietnia 2014.
Przewidziana jest publikacja najciekawszych referatów.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/646996512004476/

Aktualizacja:  2014-03-08