Sprawa smaku. Poetyka, polityka i ekonomia kampu


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Zakład Antropologii Literatury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz studenci specjalności krytyka i praktyka literacka zapraszają na studencko-doktorancką konferencję naukową "Sprawa smaku. Poetyka, polityka i ekonomia kampu". Konferencja odbędzie się w dniach 30 maja - 1 czerwca 2014 r. w Collegium Maius w Poznaniu.

W tym roku mija półwiecze od opublikowania przez Susan Sontag głośnego eseju Notes on 'Camp. Od tego czasu zjawisko kampu zostało gruntownie przedyskutowane, opracowane, opisane, podważone, zdekonstruowane i zredefiniowane – lecz w Polsce do dziś pozostaje tematem zmarginalizowanym.

Kamp jest sposobem widzenia świata, który nie opisuje rzeczywistości w kategoriach piękna, lecz w kategoriach stylizacji i sztuczności. Odrzuca przy tym skalę smaku, która orbituje między skrajnościami dobry-zły, charakterystycznymi dla klasycznej estetyki. Kamp buduje nowy zestaw, stwarza dodatkowe kryteria, teatralizuje doświadczenie – zakłada istnienie dobrego smaku złego smaku. Kamp nie ucieka od kontekstu, nie wychodzi poza ramy granic płciowości, nie odcina się od rzeczywistości – wręcz przeciwnie – żywi się nią, a nawet obżera. Kampowcy prześmiewają „normalność” i „przeźroczystość” władzy, igrając tym samym z zneutralizowaną codziennością: płciową, polityczną i estetyczną. W każdym z kontekstów estetyka kampu zachowuje i podkreśla swój potencjał poznawczy, egzystencjalny, ekonomiczny i polityczny. 

Zapraszamy do refleksji nad wieloznacznym - wywrotowym i konserwatywnym - potencjałem kampu. Zgodnie z bon motem Susan Sontag „Mówić o kampie, to go zdradzić” proponujemy wszystkim fascynatom i przeciwnikom, fanom i sceptykom twórczą zdradę kampu. 

Nieskończona lista kampowych zagadnień, które proponujemy poddać pod rozwagę:
- Kamp - sposób użycia
- Kampowe bluźnierstwa i konserwatyzmy
- Wywrotowy potencjał kampu
- (A)polityczność kampu – polityczne (za)wikłanie kampu
- Tożsamość KAMPowca – kampowe wyobrażenie siebie
- „Zły gust” kampu
- Kamp – przyjemność? rewolucja? przyjemność rewolucji?
- Kamp – kwestia wrażliwości czy kwestia autoprezentacji?
- Granice kampu?
- Kamp wobec nowoczesności i ponowoczesności 
- Krytyka wobec kampu, kamp wobec krytyki
- Kamp jako pochwała / złośliwa celebracja kultury
- Kampowe interpretacje polskich twórców

Powyższa lista zagadnień nie wyczerpuje problematyki konferencji, dlatego zachęcamy także do zaproponowania własnych rozwiązań.

Proponowane tematy z kultury i literatury polskiej znaleźć można na stronie konferencji.

Na zgłoszenia oczekujemy do 1 kwietnia 2014. Formularze zgłoszeniowe (do pobrania z https://drive.google.com/file/d/0B04wKFZcqC-qUFdzRkhMUmdRME0/edit?usp=sharing) prosimy kierować na adres kampkonferencja@gmail.com.

O zakwalifikowaniu referatów poinformujemy do 4 kwietnia 2014.

Każdy z referentów poproszony zostanie o przesłanie do 16 maja streszczenia swojego referatu. W ciągu 2-3 dni prześlemy uczestnikom zebrane streszczenia, by każdy mógł zapoznać się z propozycjami pozostałych referentów. W czasie konferencji uczestnicy będą mieli 10 minut na zaprezentowanie swojego tematu. Uczestnicy wraz ze swoimi referatami zostaną podzieleni na grupy (3-4 osobowe). Po wszystkich prezentacjach w bloku tematycznym nastąpi dyskusja. Celem takiej formy konferencji jest umożliwienie każdemu z referentów jak najdłuższej dyskusji nad proponowanym tematem. Mamy nadzieję, że owa formuła zaowocuje krytyczną i twórczą dyskusją.

Opłata konferencyjna wynosi 30 zł dla studentów i 50 zł dla doktorantów.

Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Opiekę naukową nad konferencją objął prof. zw. dr hab. Przemysław Czapliński.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/421711551307900/

Aktualizacja:  2014-03-02